Opublikowano zdjęcia uderzonej celowo przez NASA asteroidy Dimorphos

Kategorie: 

Źródło: NASA

Astronomowie zbadali konsekwencje zderzenia aparatu DART z asteroidą Dimorphos. Poinformowało o tym biuro prasowe Europejskiego Obserwatorium Południowego.

 

Misja DART została wystrzelona w listopadzie 2021 r., aby przetestować ziemską technologię obrony przed asteroidami. W jej trakcie mały statek kosmiczny wszedł na trajektorię spotkania z księżycem asteroidy Didimos o średnicy 780 metrów) o nazwie Dimorphos  o średnicy 160 metrów. Do zderzenia doszło przy prędkości ok. 6,6 km/s.

 

Naukowcy przeanalizowali teraz następstwa zderzenia, korzystając ze zdjęć z teleskopu VLT. Ewolucję wyglądu wraku śledzono przez około miesiąc. Okazało się, że chmura pyłu była bardziej niebieska niż sama asteroida przed uderzeniem, co wskazuje, że może składać się z bardzo małych cząstek. W następnych dniach po zderzeniu powstały inne struktury jak bryły, spirale i quasi-kometarny długi warkocz wydłużony przez promieniowanie słoneczne. Spirale i ogon były bardziej czerwone niż oryginalna chmura i dlatego mogły składać się z większych cząstek.

Ponadto autorzy przeprowadzili analizę chemiczną pyłu. Okazało się, że na asteroidzie nie ma wody (co jest naturalne), ale jednocześnie nie ma śladów paliwa DART. Być może wynika to z faktu, że jego cząstki zostały wyrzucone w kosmos, zanim astronomowie uruchomili instrumenty.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

Adminie udowodniłeś, że Twój

Adminie udowodniłeś, że Twój synek na nowym laptoku pod choinkę, robi lepsze grafiki niż NASA, brawo Wam!

Czy jednak doczekam się artykułu, że to wszystko to ściema w prelogatywie wyciągnięcia miliardów od obywateli na dostatne życie  naukoFców i urzędasów, co to zakupią z tych dotacji 3 laptoki i zatrudnią trzech stażystów grafiki komputerowej??

Te wszystkie NASA, parlamenty, to są pasoŻyty, ciągnące pieniądze z dotacji i udawadniają na siłę, że są potrzebni, a MCDonaldsie ludzi potrzebują, tam są braki kadrowe, Uny przyspożyli by się bardziej ludzkości robiąc kanapki w restauracji.. bo kucharzem był ktoś po zawodówce, poznał fach i miał praktyki, a takie trolle po wyższej szkole bakowej na kierunku dziennikarstwo i specjalizacja psychologia tłumu, nawet w TVPiS nie dostali pracy, w policji takich chętnię wezmą wykRZtałconych, ale musiałby chociaż 10 pompek zrobić i 100 przysiadów oraz aktywnie biegać wzrokiem za toczącą się piłką lekarską.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj