Opublikowano pierwsze wysokiej jakości zdjęcia międzygwiezdnej komety

Kategorie: 

Źródło: NASA /HST

Pierwsza znana ludzkości kometa międzygwiezdna, czyli nie pochodząca z Układu Słonecznego, została odkryta 30 sierpnia 2019 przez rosyjskiego astronoma amatora, Giennadija Borisowa. Jest to już drugie znane nam ciało niebieskie pochodzące z przestrzeni międzygwiezdnej po słynnej cylindrycznej asteroidzie nazwanej po hawajsku Oumuamua.

 

Kometa międzygwiezdna została nazwana na cześć jego odkrywcy 2I/Borisov. Jest to pierwsza odkryta przez ludzkość kometa, która pojawiła się poza Układem Słonecznym. Jej pochodzenie sugeruje trajektoria orbity tego obiektu i jego zdumiewająca szybkość. 

 

Podczas dotychczasowych obserwacji stwierdzono, że jądro komety ma rozmiary gdzieś pomiędzy 1,4 a 6,6 km. Szacunek ten może się zmieniać w czasie ponieważ część jądra odparuje na skutek oddziaływania promieni słonecznych. Stwierdzono również, że ogon komety zawiera cyjanek a konkretnie jon cyjankowy CN +. 

 

Kometa 2I/Borisov cały czas zbliża się do Ziemi, a perygeum nastąpi gdzieś w okolicy orbity Marsa. Obiekt porusza się z oszałamiającą prędkością wynoszącą aż 170 tysięcy km/h! To zupełnie nietypowe jak na kometę. Prawdopodobnie została ona wyrzucona siłą odśrodkową ze swojego pierwotnego systemu planetarnego, przemierzyła część Galaktyki, aby zawitać na chwilę do nas dokonując obrotu wokół Słońca i oddalając się w przestrzeń kosmiczną.

 

Najnowsze zdjęcia 2I/Borisov wykonano 12 października 2019 roku za pomocą kosmicznego teleskopu Hubble. Urządzenie to dostarczyło najdokładniejsze jak dotąd zdjęcia komety Borisow. Jest ona widoczna jako jasna chmura pyłu, skupione wokół niewidocznego jądra, które jest zbyt mały, aby móc je zobaczyć teleskop. W momencie wykonania zdjęcia kometa była w odległości 420 milionów kilometrów od Ziem.

 

Peryhelium komety Borisow nastąpi 7 grudnia 2019. To ciało niebieskie znajdzie się wtedy w odległości dwóch jednostek astronomicznych AU od Słońca. Następne obserwacje tego obiektu za pomocą kosmicznego teleskopu Hubble'a planowane są w styczniu 2020 roku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj