Opracowany w Chinach świecący papier przybliża nas do giętkiej elektroniki

Kategorie: 

Źródło: American Chemical Society
Naukowcy z Uniwersytetu Sichuan zaprezentowali coś, co w ich przekonaniu może doprowadzić do pewnej rewolucji w elektronice - jest to świecący papier. Chińczycy uważają, że dzięki niemu jesteśmy o krok bliżej od wyświetlaczy, które będzie można złożyć w rolkę, niczym gazetę.

 

Papier ten emituje światło, jest giętki, transparentny i przyjazny dla środowiska. Uczeni stworzyli go z nanocelulozy i umieścili w nim biokompatybilne kropki kwantowe - półprzewodnikowe kryształki, wykonane z cynku i selenu. Papier ten świeci w temperaturze pokojowej, można go zwijać i rozwijać nie powodując jego uszkodzenia.

 

Chińscy naukowcy twierdzą, że jest to ważny krok dla pierwszych wyginanych urządzeń elektronicznych, które będą przyjazne dla środowiska. Jak wiadomo, różne zespoły badawcze chcą osiągnąć ten cel na swój sposób. Niestety najczęściej stosowane materiały są toksyczne i mają negatywny wpływ na środowisko.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/opracowany-w-chinach-swiecacy-papier-przybliza-nas-gietkiej-elektroniki

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika bogdan4957

Myślę że ów projekt jest

Myślę że ów projekt jest początkiem czegoś bardziej złożonego i skomplikowanego w dziedzinie nano i bio technologi i może po jakimś czasie badań mieć obiecującą przyszłośćw postaci wykorzystania np: szycia lekkiej odzieży z klimatyzacją,zazmiast ciężkich i nie wygodnych ubrań.Wspomniana technologia będzie pozwalać w przyszłości po odpowiednim jej ukierunkowaniu całą gamę zastosowań,która może sprostać najbardziej sf wymogom i zastosowaniom.Ale to tylko mja opinia.Artykól godny uwagi.
Pozdrawiam.

asenizator

Portret użytkownika skiper

A na jaką cholere robić takie

A na jaką cholere robić takie cuda. Nie lepiej udoskonalić to co jest aby służyło wiele lat t było przyjazne środowisku jak jest taka ngonka na ekologię? Sprzęt tak samo jak widows niby nowszy doskonalszy ale praktycznie gorszy od poprzedniego Ekologia to  ściema!!!!!!!!!!

Skomentuj