Opracowano tabletkę, która odbudowuje szkliwo zębów

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcy z University of Washington opracowali eksperymentalną tabletkę, która naprawia szkliwo i wzmacnia zęby. Spodziewane są badania kliniczne tabletek w postaci miętowych „cukierków”.

 

 

Tabletka wykorzystuje genetycznie zmodyfikowane białko, które wiąże się z zębami i dodaje do nich cienką warstwę nowego szkliwa. Dodatkowo tabletka zawiera jony fosforu i wapnia, które są budulcem szkliwa zębów.

 

Jeśli zbliżające się badania kliniczne potwierdzą skuteczność metody, może to być pierwszy zabieg, który naprawdę przywraca szkliwo zębów, a nie tylko je konserwuje.

 

Naukowcy z University of Washington przetestowali już tabletki na zębach pobranych od ludzi, świń, szczurów, w tym żywych szczurów. Badania przedkliniczne pokazują, że jedna tabletka dziennie wystarcza do utrzymania szkliwa zębów w normalnym stanie.

 

Dodatkowo, zdaniem naukowców, druga pigułka dziennie przywraca cenną powłokę ochronną zębów o kilka mikronów. Dodatkową zaletą tych tabletek jest to, że nowa emalia, którą produkują, ma naprawdę biały kolor, ponieważ jest zupełnie nowa.

 

Zespół planuje rozwijać tabletki, pasty do zębów i żele w przyszłych pracach zgodnie z opisem, przenosząc opiekę dentystyczną na zupełnie nowy poziom, ponieważ nacisk zostanie położony z zachowania szkliwa na odbudowę szkliwa.

 

Według naukowców badania kliniczne potrwają nie dłużej niż trzy miesiące. Wyniki są niewątpliwie oczekiwane z dużym zainteresowaniem środowiska stomatologicznego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika baca

no proszę... z mówili że

no proszę... z mówili że Dziki Zachód przeminął.... tymczasem po wymyśleniu płynu na porost włosów naukowcy z uniwersytetu Bafflo Billa teraz mają pastylki na porost zębów...

"Naukowcy przetestowali już tabletki na zębach pobranych od ludzi, świń, szczurów, w tym żywych szczurów." - napisał legendarny talinn

i chociaż talin nie tylko szkliwo ale całe zęby zjadł badając naukowe odkrycia z dziedziny "z dupy", to nawet on nie ustalił jeszcze czy po tabletkach GMO, zęby szybciej odrastaja na żywych czy zdechłych szczurach.

talinna jednak to nie martwi, bo prócz próchnicy mózgu ma też współistniejącą... martwicę o legendarnych rozmiarach Smile

 

 

Skomentuj