Opracowano samonaprawiający się ekran dla smartfonów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W przypadku upuszczenia telefonu i zniszczenia jego ekranu zwykle możliwe są dwie opcje: naprawa ekranu lub wymiana modelu telefonu. Jednak chemicy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside stworzyli kolejną alternatywę, materiał ekranu, który może się regenerować.

 

Naukowcy przeprowadzili szereg testów materiału, w tym jego zdolności do samonaprawy pęknięć i zarysowań. Regeneracja do stanu pierwotnego ma trwać niecałe 24 godziny – twierdzi Chao Wang, jeden z członków zespołu badawczego.

 

Materiał, z którego ma być wykonany ekran telefonu, może rozciągnąć się do 50-krotności swojego pierwotnego rozmiaru i jest wykonany z polimeru rozciągliwego oraz soli jonowej. Posiada on specjalny typ wiązań, które doprowadzają do przyciągania cząsteczek poprzez ich przerwania.Jest to pierwszy samoleczący się materiał, który może być zastosowany w ekranach telefonów komórkowych oraz ich bateriach. Twórcy przewidują, że wejdzie on w użycie do 2020 roku i zmieni dotychczasowe użytkowanie smartfonów, osiągając ich znacznie lepszą trwałość oraz wydajność.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj