Opracowano proszek, który w połączeniu z wodą generuje energię elektryczną

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Dzisiejsza nowoczesna armia opiera się w większości na wszelakich technologiach oraz urządzeniach zasilanych energią elektryczną. Amerykańskie wojsko jest ponoć w posiadaniu specjalnego prochu, którego niewielka ilość zmieszana z wodą jest w stanie wytworzyć dużą ilość energii elektrycznej, wystarczającą do naładowania ważnych urządzeń wojskowych.

 

W jednym z eksperymentów amerykańskiego laboratorium badawczego naukowcy zmieszali nano-galwaniczny proszek na bazie aluminium z wodą i doświadczyli niezwykle agresywnej reakcji – woda zaczęła się błyskawicznie gotować.

 

Dalsze badania wskazały na to, że reakcja ta była produktem hydrolizy – woda została podzielona na złożone cząsteczki tlenu i wodoru. Wcześniej aluminium było już wykorzystywane do produkcji wodoru, jednak proces ten wymagał katalizatora w postaci temperatury, składników chemicznych lub energii elektrycznej.

Nowy nanomateriał umożliwił hydrolizę bez żadnych dodatkowych substancji oraz specjalnych warunków zewnętrznych. Wystarczy wsypać proszek do wody i bardzo szybko uzyskuje się energię elektryczną. Naukowcy obliczyli, że w ten sposób można wytworzyć do 220 kilowatów energii w ciągu zaledwie 3 minut. Badacze uważają, że w przyszłości będzie możliwe zasilanie różnego rodzaju mechanizmów odkrytym przez nich materiałem. Może to dotyczyć na przykład dronów lub robotów.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj