Opracowano pierwsze sztuczne neurony, które mogą pomóc w leczeniu Alzheimera

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy stworzyli sztuczne komórki nerwowe w celu opracowania nowych metod leczniczych . Małe chipy wszczepione do mózgu mają zachowywać się jak prawdziwe neurony, jednak ich przeznaczenie będzie inne. Badacze chcą wykorzystać je przede wszystkim do leczenia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer.

Produkcja sztucznych neuronów, które reagują na sygnały przesyłane przez układ nerwowy, to jeden z największych celów współczesnej medycyny. Spore wyzwanie stanowiło samo zaprojektowanie obwodów i dobranie odpowiednich parametrów. Wszystko wskazuje jednak na to, że cel został osiągnięty i może zmienić przyszłość leczenia wielu chorób. Osiągnięcie ogłoszono na łamach czasopisma naukowego Nature Communications.

 

Zespół naukowców z Uniwersytetu Bath postanowił wykorzystać potencjał, jaki oferują neurony w leczeniu choroby Alzheimera, i stworzyć ich doskonałe repliki. Na syntetyczne obwody wykonane z krzemu przeniesiono właściwości elektryczne komórek mózgowych. Badacze twierdzą, że udało im się stworzyć idealne kopie, które posiadają te same właściwości co prawdziwe neurony.

Dotychczas badacze stworzyli dwa rodzaje neuronów: komórki nerwowe hipookampu (obszaru mózgu, który odgrywa ważną rolę w procesach pamięciowych) oraz neurony zaangażowane w kontrolę oddychania. Otwiera to szereg możliwości leczniczych wobec chorób neurodegeneracyjnych. Medyczne implanty będą mogły pomóc w leczeniu m.in. niewydolności serca oraz choroby Alzheimera.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Illuminat13

kosci maryji leza w grobie w

kosci maryji leza w grobie w Jerozolimie nigdzie nie wniebowstapila to wymyslony w v wieku dogmat katolicki Kiedy wyburzycie ten obraz obrzydliwosci meczet al aksa z miejsca swietego [czakra korony]  I postawicie swiatynie YHWH niech oswieca umysly ludzi

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika Vamos2

Stary, mam do ciebie takie

Stary, mam do ciebie takie pytanie, czy nie zauważyłeś wokół siebie jakichś biednych, chorych, potrzebujących pomocy? Uwierz mi że są... Bezintersowna pomoc odbiła by się bardzo pozytywnie na twoim charakterze... Jesteś nadęty, nienawistny. Skoro jesteś taki wierzący , no to przemyśl z czym staniesz przed ostatecznym Trybunałem... Ale zanim cię osądzą, wcześniej będziesz stary i zniedołężniały...będziesz chciał pomocy a pomocy nie będzie, będziesz płakał... z takim podejściem jak twoje będzie to nieuniknione... I wiesz jakby na to nie spojrzeć pawo Absolutu, Kosmosu, Boskie (w co tam wierzysz lub nie) jest niezmienne i tak samo cię dotknie jak każdego!

 

 

Portret użytkownika Vamos2

Nie chodzi o rozdawanie ale o

Nie chodzi o rozdawanie ale o najzwyklejsze zatroskanie o to czy ten sąsiad  nie potrzebuje aby mu zrobić jakieś zakupy , może mu coś ugotować, może mu coś wyprać, może mu posprzątać? chodzi o uprzejmość o pomoc w rzeczach prostych które człowiekowi niesprawnemu mogą sprawiać niewyobrażalne trudności...

Skomentuj