Opracowano nowy komputer kwantowy o rekordowej wydajności

Kategorie: 

Źródło: Google

Naukowcy intensywnie pracują nad komputerami kwantowymi. Firmy, takie jak IBM, Google czy Rigetti rozwijają nowe rodzaje procesorów, które opierają się na matematyce cząstek subatomowych, aby wykonywać obliczenia, które są zbyt trudne dla klasycznych komputerów. Urządzenia te opierają się o nadprzewodniki, które stanowią podstawę dla kubitów. Tymczasem amerykańska firma IonQ zademonstrowała zupełnie nowy komputer kwantowy, który opiera się na kwantowej naturze samych atomów i jest to obecnie najwydajniejszy system tego typu.

 

Zbudowanie funkcjonalnej maszyny kwantowej jest wyzwaniem, ponieważ kubity szybko tracą swoją kwantową naturę przez czynniki zewnętrzne. Kluczem do opracowania takiego urządzenia jest odnalezienie układu kwantowego, który może działać jako kubit. Przykładowo firma IBM wykorzystuje zachowanie elektronów, przepływających przez przewód nadprzewodzący, aby utworzyć dwustanowy system kwantowy.

 

Tymczasem firma IonQ, do budowy swojego komputera kwantowego wykorzystała same atomy – każdy kubit jest pojedynczym atomem iterbu, utrzymywanym w miejscu za pomocą laserów, dwa stany kubitów są parą poziomów energii elektronów, a kubity są kontrolowane i mierzone za pomocą specjalnych impulsów laserowych.

 

Komputer kwantowy IonQ może zawierać nawet 160 kubitów, lecz w trakcie testów wydajności, maszyna wykonywała obliczenia na 79 kubitach. Urządzenie wyróżnia się bardzo wysoką dokładnością operacji logicznych, wynoszącą ponad 98% dla jedno- i dwukubitowych operacji w konfiguracji 13-kubitowej. Oznacza to, że system kwantowy IonQ może wykonywać dłuższe obliczenia od współczesnych komputerów kwantowych.

Naukowcy przeprowadzili na swoim komputerze standardowy test z użyciem algorytmu Bernsteina-Vaziraniego. System musiał odgadnąć liczbę z przedziału od 0 do 1023. Już przy pierwszym podejściu, maszyna prawidłowo zgadywała 73% liczb. Jest to najlepszy jak dotąd wynik dla komputera kwantowego.

 

Naukowcy z firmy IonQ będą ulepszać swój wynalazek i przeprowadzać kolejne testy. Ich maszyna może zapoczątkować istnienie pierwszych średnioskalowych komputerów kwantowych.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika safasf

szczerze ? niech sobie nawet

szczerze ? niech sobie nawet generuja te wirtualne swiaty kosmosy i inne wymiary co mnie to kurwa boli ? przyzwa diabla albo innego demona czy pokemona to i z tym se poradzimy nie takie rzeczy sie ogarnialo z reszta na chuj byloby tworzyc ten caly jarmark nazywany swiatem jakby trza bylo aby siedziec na dupie ogladac tv zrec pracowac i spac ludzie troche rozrywki troche zmian nawet jesli cos pierdolnie to zmiany wymiarowe moze nie tyle co wychodza zawsze na dobre ale sa jakby czescia tego calego systemu kreacji no bo jakies metamorfozy sa potrzebne a nawet jesli nie sa to sa mozliwe a jesli sa mozliwe to zróbmy to i zobaczmy co to z tego bedzie najwyzej rozdupcymy swiat i boga albo stworzymy nowych jakos se to wkoncu ogarniemy moze i sami sie nimi staniemy wczesniej czy pozniej trza to bedzie zrobic czasem se mysle ze lepiej pozniej bo wcale nie jest mi zle w tym syfie ziemskim ale z drugiej czasem to bym cos zmienil moze przyjdzie cos z kosmosu i opierdoli zlych politykow ? Biggrin wyzsza inteligencja se osiadzie w tych kwantowkach i zadecyduje ze tych co je tworzyli pod siebie trzeba poddac resocjalizacji zmiana ciala oparta na klonie genetycznym aktualnego plus przymusowe pol wiecznosci w specjalnym wymiarze wyrownawczym xd i by sie raz dwa naumieli jak zyc w matriksie

Portret użytkownika Alojzy

" przyzwa diabla albo innego

" przyzwa diabla albo innego demona czy pokemona to i z tym se poradzimy nie takie rzeczy sie ogarnialo z reszta na chuj byloby tworzyc ten caly jarmark "

Źle na to patrzysz, tzn z niewłaściwej strony muru więziennego. Ogólnie to nie chodzi o to, żeby "z zewnątrz" coś nie przylazło tylko żeby stąd potwory nie pouciekały "na zewnątrz".

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

No jestem.

No jestem.

Niestety Johnie Mollu, słabo. Braki w doinformowaniu. Ja, żałując, nie wypowiem się osobiście. Ale tu o, pierwszy film na youtube po wstukaniu " komputer kwantowy " :

https://www.youtube.com/watch?v=Ufy5241OGE0

Nie tak stary, a już więcej niż w arcie. 500 kubitów jest już "w użyciu". Komputery kwantowe są niebezpieczne w niepowołanych rękach, bo stan ich pracy, łączy z innymi wymiarami. Można coś niechcący zaprosić. Nie 1023 (666), 1024 Johnie. No i wiadomo skąd konfiguracja 13-kowa, tak niestabilna.... . Niestosowana, za niestabilna. Kubit ma 3 stany. Trzy, boskie stany. 0; 1; 0 i 1  jednocześnie. To jest istotą jego działania i mocy. Więcej na youtube, nawet po polsku.

No nie wiem, nie wiem, Johnie Mollu .

Portret użytkownika Alojzy

" Komputery kwantowe są

" Komputery kwantowe są niebezpieczne w niepowołanych rękach, bo stan ich pracy, łączy z innymi wymiarami. Można coś niechcący zaprosić. "

...?? ale naprawdę ?! I to akurat za pomocą komputera? Kwantowego?
W sumie to się dobrze składa: wigilia, wolne miejsce dla nieoczekiwanych gości ...

Skomentuj