Opracowano metodę kontroli ciśnienia wewnątrzgałkowego przy jaskrze

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Okazuje się, że można manipulować ciśnieniem wewnątrzgałkowym za pomocą specjalnej rurki. Eksperymenty wskazały nowe możliwości leczenia jaskry, a także dowiodły wyjątkową rolę ciśnienia płynu w oczach w rozwoju choroby.

 

W przypadku jaskry ludzkiej ciśnienie wewnątrzgałkowe wzrasta z powodu upośledzonego odpływu płynu. Istniejąca terapia próbuje poradzić sobie z tym objawem choroby, ale jak dotąd nie można wyleczyć jaskry. Amerykańscy naukowcy z University of South Florida przeprowadzili eksperymenty na modelach zwierzęcych i udowodnili, że ich metoda pomaga skutecznie kontrolować ciśnienie wewnątrzgałkowe.

 

Naukowcom udało się manipulować ciśnieniem za pomocą maleńkiej rurki, która ze źródła i czujnika ciśnienia trafiła do oka zwierzęcia. Czujnik ciśnienia dokonywał pomiarów co kilka sekund przez dwa miesiące bez niepokojenia zwierzęcia.

 

Eksperymenty wykazały, że wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego u zwierząt bez patologii okulistycznych doprowadził do zaburzeń siatkówki i nerwu wzrokowego, podobnych do tych, które rozwijają się u ludzi z jaskrą.

 

„Widzimy, że zmiany ciśnienia śródgałkowego są wystarczające, aby sprowokować chorobę. Jednocześnie nasza metoda pomaga je regulować bez uszkadzania oczu ”- tłumaczą naukowcy.

 

Wiadomo, że wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego jest niestabilny i nieprzewidywalny. Naukowcy mogą teraz kontrolować tę zmienność. Potencjalnie system można również skonfigurować tak, aby dostarczał leki do oczu w tym samym czasie. Ta funkcja zostanie przetestowana w kolejnych etapach badań.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Zdzichu

Mój syn ma od 10 lat

Mój syn ma od 10 lat wszczepioną zastawkę Ahmeda.Działanie podobne tylko bez czujnika i dlatego trzeba jeździć na regularne kontrole.Jednak zastawka ta uratowała wzrok mojemu synowi.Zastawkę umieścił profesor Prost z Warszawy.Doskonały okulista.Polecam.

Skomentuj