Opracowano hydrożel do leczenia tętniaków

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy przedstawili hydrożel do wstrzykiwania, który skutecznie blokuje tętniaka bez szkodzenia sąsiednim zdrowym komórkom. Nowe podejście ma ogromny potencjał w leczeniu krytycznej choroby naczyniowej, jak wykazały wstępne badania.

 

Tętniak to rozszerzenie lub wystawanie ściany naczynia. Aby zapobiec rozwojowi najgorszego scenariusza, tj. pęknięcia tętniaka, naukowcy stosują różne strategie, w tym blokery cewnikowe lub płynne, ale wszystkie one mają swoje wady.

 

Teraz naukowcy z Terasaki Biomedical Innovation Institute zaprezentowali hydrożel STH do wstrzykiwania, który mocno blokuje tętniaki i jest jednocześnie zdolny do samoresorpcji. Autorzy wyjaśniają, że hydrożel na bazie żelatyny jest wzmocniony nanocząsteczkami i niektórymi substancjami chemicznymi w celu zapewnienia sztywności mechanicznej i stabilności fizjologicznej.

 

Ocenę skuteczności testowano na modelach naczyń krwionośnych ze stałym, pulsacyjnym przepływem krwi, jak obecny. W ciągu czterech dni eksperymentu zatyczki hydrożelowe z powodzeniem utrzymywały swoją stabilność i nie powodowały uszkodzeń sąsiednich komórek.

 

Po wygojeniu się ściany naczynia hydrożel można usunąć lub pozostawić do naturalnego rozkładu – twierdzą autorzy badania. Ich zdaniem nowa strategia daje obiecujące możliwości w leczeniu krytycznych chorób naczyniowych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Hydrożel to genialna metoda

Hydrożel to genialna metoda ochronna, ale na uszkodzoną skórę, jak plaster, pod którym z uwagi na zachowanie wilgoci nie tworzą się brzydkie blizny, podobno stosowany jako opatrunek na śluzówkę jamy ustnej (nie próbowałam), stosowany na stomie, tj. przetoki chirurgicznie wytworzone czasowo lub na stałe przy chorobach jelit, rzadziej dróg moczowych, ale żeby wewnętrznie i to do naczyń krwionośnych! Shok W życiu bym nie poszła na takie rozwiązanie.

Lepiej może ustalić przyczyny powstawania tętniaków i je usunąć niż szprycować się następnym wynalazkiem.

Skomentuj