Opracowano filtr usuwający 99% toksycznych substancji z wody

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zespół chemików z Rice Uniwersity - prywatnego uniwersytetu w Stanach Zjednoczonych, stworzył nowy materiał do filtrowania zanieczyszczeń metalami ciężkimi w wodzie. Filtr usunął z powodzeniem 99% zanieczyszczeń w przygotowanych próbkach z różnymi toksynami.

 

Problem zanieczyszczonej wody dotyczy nie tylko dużych miast, ale także odległych obszarów na Ziemi. Systemy oraz urządzenia filtrujące są jednym ze sposobów wyeliminowania zanieczyszczeń w wodzie, jednak ich skuteczność jest różnicowana.

 

Andrew Barron, chemik z Rice University wraz ze swoim zespołem badawczym stworzył nowy filtr, który może usunąć z wody toksyczne metale ciężkie. Filtr składa się z materiału wyglądającego jak zwykła bawełna, jednak posiada on nanorurki węglowe, które są zdolne do adsorpcji z jonami metali.

Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Scientific Reports wykazało, że wynaleziony przez chemika filtr jest w stanie usunąć 99% zanieczyszczeń z próbek wody zawierających kadm, kobalt, miedź, rtęć, nikiel oraz ołów. Jeden gram wynalezionego materiału, według badacza, może dostarczyć 83 tysiące litrów wody spełniającej standardy WHO.

„Chcemy usunąć toksyczne metale z wody w miejscach, gdzie panuje jej niedobór. Jednak naszą drugą motywacją jest katastrofa w Fukushimie, gdzie potrzebne są nowej generacji filtry, które zdołają usunąć odpady metali promieniotwórczych” – twierdzi Barron.

Dostęp do czystej wody pitnej nadal pozostaje poważnym problemem w wielu częściach świata. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) donosi, że około 884 miliony ludzi nie ma dostępu do usług związanych z wodą pitną, a 663 miliony nie ma wcale dostępu do czystej wody pitnej.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Akamai

Ah, ci amerykańscy uczeni. Co

Ah, ci amerykańscy uczeni. Co my byśmy bez nich zrobili ?

W szkole karmiono mnie propagandą, że wszystkie ważniejsze zdobycze nauki i techniki, to dzielo rosyjskich i radzieckich uczonych. A teraz się okazuje, że amerykańskich.

Tylko ci tępi Japończycy niczego jeszce nie wymyślili.

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika keri

WHO fluor dodawany do wody

WHO fluor dodawany do wody pitnej oczywiście nie razi.

Nie ma sposobu na pozbycie się z wody fluoru.

W Polsce ministerstwo zajmujące sie gospodarką wodna ma w głębokim poważaniu kto i co dodaje do wody pitnej, nie ma nad tym żadnej kontroli.

Sanepidy interesuje wysokość zlewu i średnica wentylatora a nie skład wody pitnej.

Kto w Polsce jest odpowiedzialny za skład wody w wodociągach? NIKT.

Portret użytkownika lukas2016

Chciałbym jeśli mogę

Chciałbym jeśli mogę przypomnieć z 15 lat temu oglądałem w telewizji reportaż z akademi wojskowej (naszej) technicznej to samo w sensie, że była rurka jak od długopisu filtrująca wszystko. Się śmiali, że nawet wódke było można odfiltrować na co prowadzący zapytał czy nie da się odwrotnie. Miało być dla żołnierza na polu bitwy, który byłby w stanie napić się z każdej sadzawki zanieczyszczonej czymkolwiek. Tyle pamiętam. Może ktoś poprawić jeśli wie coś więcej.

Portret użytkownika Faziq

jak dobrze pamietam to

jak dobrze pamietam to rosyjska armia wygrala bitwe ze szwedami , byl upal no i szwedzi sie potruli bo pili wode ze stawow a ruski mialy szungit(shungite), prawie 100% wegiel, glowne zloza i chyba jedyne sa w Rosji, ktorego uzywali do filtrowania wody, do teraz jest uzywany w filtrach, polecam

Namaste

 

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Tę rurkę sprzedają obecnie

Tę rurkę sprzedają obecnie tylko w szwajcarii i jest to najdroższy istniejący na tej planecie filtr do wody. Używa go Cejrowski na wyprawach, nawet w jednym z odcinków o Amazonii pokazywał jak wygląda i jak się go stosuje.

Skomentuj