Opozycja w Wenezueli ogłosiła plan usunięcia prezydenta

Kategorie: 

Nicolás Maduro - źródło: Kadr z Youtube/MultimedioVTV

Proamerykańska opozycja w Wenezueli przygotowuje się do odsunięcia od władzy prezydenta Nicolása Maduro, następcy Hugo Cháveza. Przez ostatnie tygodnie Koalicja na rzecz Jedności Demokratycznej (MUD) dyskutowała nad zastosowaniem środków, które pozwolą przejąć całkowitą kontrolę nad państwem.

 

Nicolás Maduro, oskarżany o wszelkie niepowodzenia w Wenezueli, kończy swoją kadencję dopiero w 2019 roku. To jednak najprawdopodobniej zmieni się już w najbliższych miesiącach. Opozycja chce wykorzystać kryzysową sytuację i pozbyć się go raz na zawsze, stosując trzy różne rozwiązania "w zgodzie z prawem".

 

Pierwszy pomysł mówi o przeprowadzeniu referendum. Co najmniej 20% uprawnionych do głosowania mieszkańców Wenezueli będzie musiało wziąć w nim udział. Referendum może zostać przeprowadzone najwcześniej 19 kwietnia, czyli podczas półmetku prezydentury Maduro, ale nie może do niego dojść zbyt późno, ponieważ po jego odsunięciu władzę przejmie wiceprezydent. Ponadto, aby opozycja osiągnęła sukces, musi uzbierać tyle podpisów (lub więcej) ile prezydent zdobył podczas wyborów w 2013 roku - tj. 7 587 579 głosów.

 

Drugi plan zakłada wprowadzenie zmian w konstytucji i skrócenie kadencji prezydenta z 6 do 4 lat. Wtedy Maduro opuściłby swoje stanowisko w 2017 roku a już za 9 miesięcy organizowane byłyby nowe wybory prezydenckie, które z całą pewnością wygrałaby opozycja.

 

Trzeci pomysł jest nieco bardziej radykalny. Opozycjoniści powiedzieli wprost, że trzeba będzie zorganizować masowe protesty aby to mieszkańcy zmusili Nicolása Maduro do ustąpienia z obecnej funkcji. Co więcej, pierwsze demonstracje już zaplanowano na 12 marca. Jest to jednak dość niebezpieczna inicjatywa, gdyż społeczeństwo w Wenezueli jest mocno podzielone - część popiera Nicolása Maduro, pozostali są po stronie opozycji.

 

Jako ciekawostkę warto dodać, że Barack Obama przedłużył właśnie dekret, który uznaje Wenezuelę jako "nadzwyczajne zagrożenie dla bezpieczeństwa i polityki zagranicznej USA" i stwierdza, że władza prześladuje przeciwników politycznych, ogranicza wolność prasy, stosuje przemoc i łamie prawa człowieka. Jak widać, każdy środek nacisku na Nicolása Maduro jest dobry a proamerykańskiej opozycji najwyraźniej spieszy się z przejęciem władzy. Radykalne zmiany w kraju, łącznie z zamieszkami na szeroką skalę, mogą wybuchnąć już w najbliższym czasie.

 

 

Źródło: http://www.ft.com/cms/s/0/dec36c9a-e219-11e5-9217-6ae3733a2cd1.html#axzz42PyfViwG

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Scr

"Proamerykańska opozycja w

"Proamerykańska opozycja w Wenezueli przygotowuje się do odsunięcia od władzy prezydenta Nicolása Maduro, następcy Hugo Cháveza."
Zobaczcie jak prosto i w identyczny sposób przejmuje się władzę w każdym kraju:
1. Destabilizacja sytuacji politycznej - wzmacnianie opozycji
 
2. Wywołanie podziału społeczeństwa = "Dziel i rządź!"
 
3. Przejęcie władzy (ale nie przez opozycję, tylko przez podstawionych ludzi)
4. Utrata (szybciej lub wolniej) suwerenności kraju - KOLONIZACJ
 
Przykłady: Ukraina, Polska, Wenezuela (tak "na czasie"). Doskonały schemat do powtórzenia w każdym kraju.
Dbajmy o POLSKĘ!

Portret użytkownika arturm01

Masz rację. Tylko kiedy

Masz rację. Tylko kiedy ludziki zrozumieją o co w tym wszystkim chodzi, dlaczego ostatnio padają państwa z niby dyktatorami. USrael robi wszystko by zdestabilizować sytuację na świecie. Usrańce starają się o opanowanie świata. Putin , Chiny Iran Syria , to oni mogą powstrzy!ać usrańskie zapędy nwo.

Portret użytkownika Ogo Pogo

Czarnykniężnik z krainy US

Czarnykniężnik z krainy US szykuje kolejny lokalny burdel.Czarnyksiężnik noblista pokojowy podobnie jak Bolek,stalinistka Wislawa,komisja europejska i przywołać tutaj też jednego pokojowego malarza Adolfa.Oscary noblowskie zarządzane i opanowane ogólnoświatowym rytem NWO.Bolszewia też usiłowała opanować cały świat.Wybuchały rewolucje ,klasa robotnicza Etiopi,Ober Wolty,Wyspy Wielkanocnej walczyła o swoje prawa.Nie udało się.Teraz te same łapska sterują już nie z Kremla a z Waszyngtonu już nie klasą robotniczą a obroną demokracji,pederastii.Wydaje się im ,że zawładną całym światem.Kolejna utopia jakże barbarzyńska antyludzka na wzór wspólnoty kibucowskiej.Na szczęście to już ich koniec szybszy niż się spodziewają o ile się spodziewają.

Portret użytkownika Michaleddon

Teraz rozumiem co TW Bolek

Teraz rozumiem co TW Bolek robi w Wenezueli. Jego bogate doświadczenie we wprowadzaniu ustroju "demokracyjnego" ustroju znalazło uznanie w oczach tamtejszej opozycji. Nie ma to jak zatrudnic speca od rozmontowyeania aktualnie panującego aparatu władzy. Towarzyszu przewodniczacy Maduro, pakujcie sie zanim Bolek wam zafunduje Nocną Zmianę...

Jeszcze dzien najwyzej dwa wszystko sie odmieni i zrozumiesz ile jest szczęścia tu na Ziemi...

Portret użytkownika Akamai

Mamy więc dwa "wybitne"

Mamy więc dwa "wybitne" towary eksportowe : 
 
1. Lejba Kohne vel Wałęsa od rozmontowywania apartu władzy.
2. Aaron Bucholtz vel Balcerowicz od rozmontowywania gospodarki.
Platforma nie kłamała. Nasz eksport ma się dobrze.

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika Parys

A po Wenezueli bedzie

A po Wenezueli bedzie prawdopodobnie Kuba.Bylem tam miesiac temu i w sklepach nie ma nic.Jeszcze gorzej jak bylo u nas w latach 80-tych.Dla tyrystow zach. owszem,jest,ale dla Kubanczykow juz nie.
W hotelu nawet nie bylo netu!To wszystko zaprogramowane,aby zmusic ludzi do demonstracji przeciwko rzadzacym,a im tlumaczy sie,ze jak beda miec kapitalizm,bedzie wszystko w sklepach dla kazdego.Ja im tlumaczylem,ze my to przerabialismy.W sklepach mamy prawie wszystko,ale nie dla wszystkich.
Mysle,ze Kubanczycy nie tacy glupi i tak latwo nie pozwola sie zadusic.

Portret użytkownika Wojox

Zostało już bardzo niewiele

Zostało już bardzo niewiele państw które próbują się "szamotać" by oswobodzić się z objęć USA/UK/Izraela i innych Bestii. Nie widzę żadnych szans aby te państwa mogły cokolwiek zrobić. 5 czy 6 kolumna ogłupiania narodu działa wszędzie. Ludzie zamienią swoje prawdziwe dobra na pilot do TV i będą niczym narkomani oglądać fikcję, a prawdziwe życie im ucieka. Wenezuela agonalnie pada i mało kto został na tym padole aby świat został całkowicie zrujnowany...

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Portret użytkownika XaX

Hah to samo chciałem napisać,

Hah to samo chciałem napisać, jak widać oni też mają swój KOD. I co ciekawe ci wszelcy "demokraci" są skrajnie lewackimi oszołomami którzy chcą tylko i wyłącznie siłą obalać władzę która nie jest im na rękę ... Rewolucje nigdy nie wychodziły na dobre a prowadziły do jeszcze większych podziałów i różnic między ludźmi. Najgorsze jest to że i u nas może się wywiązać taka wojna. Zwłąszcza z tak podzielonym u nas społeczeństwem. 

Skomentuj