Opisano skutki przedawkowania witaminy D

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Przedawkowanie witaminy D, zwanej również „witaminą słoneczną”, grozi niewydolnością nerek. Grupa kanadyjskich naukowców pod przewodnictwem dr Bourne Auguste badała historię 54-letniego pacjenta i opublikowała wyniki badania w Canadian Medical Association Journal.

 

W klinice nefrologicznej, gdzie pacjent został pilnie skierowany przez lekarza prowadzącego z podejrzeniem ostrego uszkodzenia nerek. Okazało się, że mężczyzna zażywał witaminę D w wysokim stężeniu przez kilka miesięcy i na krótko przed gwałtownym pogorszeniem się wrócił z Azji Południowo - Wschodniej, gdzie spędzał sześć tygodni na słońcu przez 6 - 8 godzin dziennie.

 

Naukowcy ostrzegają, że niekontrolowane spożycie witaminy D może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia pacjentów, którzy nie są poinformowani o zagrożeniu ze strony leku dla organizmu.

 

Witamina D tak naprawdę nie jest witaminą, ale prekursorem hormonu. Kiedy słońce uderza w skórę, aktywna witamina D powstaje w wątrobie i nerkach. Prawie 90% substancji jest wytwarzane przez nasze ciało. Pozostałe 10% wchodzi do organizmu, jeśli dieta to tłuste ryby. Ciało zatrzymuje własną produkcję witaminy D, gdy tylko uzupełni swój niedobór. Witamina D reguluje metabolizm wapnia i fosforanów oraz wzmacnia mięśnie. Jeśli organizm ma niedobór witaminy D, poziom wapnia ulega zmniejszeniu. Ciężki niedobór witaminy D może powodować krzywicę u dzieci i zmiękczenie kości u dorosłych.

Lekarze przepisują sztuczne suplementy tym, którzy cierpią na niedobór witaminy D, zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy brakuje światła słonecznego. Dawkę określa się za pomocą testu. Osoba, która sama przyjmuje suplement, jest narażona na ryzyko przekroczenia stężenia witaminy D w organizmie. W najlepszym przypadku przedawkowanie może powodować nudności, niedociśnienie i kołatanie serca. W najgorszym przypadku prowadzi do ciężkiego oddawania moczu i problemów z nerkami.

 

Co stało się z Kanadyjczykiem, u którego lekarze odkryli zbyt wysoki poziom wapnia? Mężczyzna powiedział, że jako pacjent naturopata zgodnie zaleceniami, zażywał witaminę D bez poddawania się testowi w celu zdiagnozowania niedoboru. Przez dwa i pół roku używał kropli w całkowitej dawce od 8 tys. do 12 tys. jednostek międzynarodowych (I.U.). Dla porównania suplementy witaminy D dostępne bez recepty zawierają od 800 do 1000 jednostek.

 

Lekarze uważają, że przedawkowanie witaminy D jest dość rzadkie, jednak ostrzegają przed ryzykiem niekontrolowanego spożycia leku. Zalecają nie przyjmować więcej niż 1000 jednostek międzynarodowych dziennie.

 

Lekarze podali Kanadyjczykowi hydroksychlorochinę, lek stosowany zwykle w leczeniu chorób autoimmunologicznych, aby pomóc powrócić jego organizmowi do normy. Pacjent przyjmował leki przez rok, ale i tak, według raportu, pozostanie u niego stała przewlekła choroba nerek.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

Głupców nie sieją .. sami się

Głupców nie sieją .. sami się rodzą !  Po kiego grzyba łykać syntetyczne witaminy zamiast zdrowo i różnorodnie się odrzywiać .. ? Wsłuchaj się w "głos" organizmu , on zna swoje potrzeby i powie ci co ,kiedy oraz ile masz jeść. (mam na myśli JEDZENIE a nie chipsy , pizzę i coca colę ). 

Portret użytkownika Kaja

Zdajecie sobie sprawę z tego

Zdajecie sobie sprawę z tego że puszczacie bzdury...Prawda ? Za dużo miał wapnia dzięki samej D3?? Jak to możliwe ? Smile wystarczy jakakolwiek wiedza z fizjologii by wiedzieć że nie ma szans na cos takiego. Druga rzecz -czy sama d3 czy z k2?(nie ma sensu dziś o tym już pisać ). Lekarze stwierdzili za dużo wapnia? Pierwsze co bym szukała to nie przedawkowania D3 a nowotworu.. Były już wykonywane badania (jest nawet książka o tym) , podczas których  ludzie do 5lat brali olbrzymie dawki D3 i jedynym efektem ubocznym ponoć były b kolorowe sny (nie wiem dlaczego). Ja brałam przez spory czas nawet 10-20 000j.m i dopiero poczulam różnicę (poz miałam potem dopiero 60) . Ważna uwaga,,,warto brać razem D3 z K2, Wit A,i  E. Szkoda, bo traktowałam dość poważnie to, co udostępniacie..

 

Portret użytkownika Maxxx

Z większością tego co

Z większością tego co napisałeś się zgadzam. Jednak jeśli brał duże dawki wit D bez K2 i to przez tak długi czas to faktycznie mógł mieć wysoki poziom wapnia, który to uszkodził nerki. Ale sam sobie winien no bo badania kontrolne chociaż co pół roku powinien robić. Ja też biorę jednorazowo duuże dawki na poziomie 30 000-50 000 jednostek ale to przez kilka dni. Nie trzeba brać tego codziennie.

Portret użytkownika bullik

tak samo jest z jodem! wg

tak samo jest z jodem! wg lekarzy nie brac samemu bo latwo przedawkowac natomiast senatoria nad morzem w 2 tyg czlowieka stawiaja na nogi... a mieszkancy wybrzeza? statystycznie zdrowsi i szczuplejsi a przeciez przedawkowuja codziennie..

Portret użytkownika kluska

Wiadomo ze jak sie

Wiadomo ze jak sie suplementujemy wit.D to,podnosi sie poziom wapnia.

To ten wapn zabil Kanadyjczyka a nie wit.D.

Zeby nie doszlo do takiej sytuacji trzeba razem z wit.D przyjmowac wit.K2MK7 i po sprawie.

A chlop o tym nie wiedzial i zszedl.

Portret użytkownika epuzer

Zwykłe kanadyjskie brednie na

Zwykłe kanadyjskie brednie na potrzeby koncernów farmaceutycznych. Już od 10-ciu lat zażywam po kilka tysięcy IU wit. D3 dzienne i żyję. Syntetyczna - to trzeba brać K2, pić oraks lub chlorek magnezu i to wystarczy. Baca ma rację - witamina naaturalna nie szkodzi. Lekarze "Zalecają nie przyjmować więcej niż 1000 jednostek międzynarodowych dziennie." czyli zalecają dawki, które nie zapobiegają chorobom - oto współczesna medycyna. Kilka lat temu Nexus pisał, że jakiś czas przed wojną Amerykanie napromieniowywali żywność, aby zawierała wit. D. Podobno ludzie przestali często chorować i szpitale zaczęły świecić pustkami, więc zarzucono proceder.

Strony

Skomentuj