ONZ wyraża zaniepokojenie z powodu masowych zgonów pszczół

Kategorie: 

ha.wikipedia.org

Straty populacji rodzin pszczelich są bardzo znaczne a problem ich wymierania ma charakter światowy. Wchodząca w skład ONZ organizacja UNEP zajmująca się kwestiami ochrony środowiska opublikowała specjalny raport traktujący na temat śmiertelności pszczół.

 

Raport definiuje wiele czynników, które mogą powodować nasilanie się zjawiska wymierania tych pożytecznych owadów. Podkreślono, że pszczoły posiadają niesamowita umiejętność zapylania prawie wszystkich rodzajów kwiatostanów zarówno roślin uprawianych celowo jak i dzikich.

 

Naukowcy twierdzą, że przeciętna rodzina pszczela składająca się z 30 tysięcy osobników w ciągu jednego zaledwie dnia jest w stanie odwiedzić 2 miliony kwiatów. Teraz jednak liczebność tych armii spada a niekiedy giną całe ich gromady.

 

Na przestrzeni ostatnich lat liczba rejestrowanych przez pszczelarzy rodzin systematycznie spada. Jest to szczególnie zauważalne na przestrzeni ostatnich 20 lat. Zjawisko to szczególnie postępuje w USA gdzie od 2006 roku funkcjonuje nazwa specjalnego zespołu chorobowego zwanego syndromem niszczenia kolonii. Zjawisko to objawia się tym, że owady wylatują do pracy i nie wracają.

 

Raport ONZ, jako jeden z głównych powodów takiego stanu rzeczy wymienia nieumiejętność zarządzania ekosystemami przez człowieka. Jest to jednak dość ogólnikowe, bo pszczoły, które nie powracają do ula w większości przypadków po prostu nie mogą trafić z powrotem w wyniku porażenia układu nerwowego powodowanego przez nieumiejętnie i lekkomyślnie stosowane pestycydy.

 

Do chemikaliów wylewanych na pola oraz tych produkowanych przez zmutowane rośliny GMO dochodzą jeszcze inne syndromy dziesiątkujące te owady takie jak działalność roztoczy, grzybów, wirusów i bakterii. Wszystko to osłabia układ odpornościowy pszczół i prowadzi do upadku rodzin pszczelich.

 

Wśród przyczyn cywilizacyjnych wpływających na redukcję populacji owadów zapylających wymienia się tez rozwój bezprzewodowej telekomunikacji. Jest to czynnik szczególnie istotny dla zrozumienia przyczyn dezorientacji pszczół w przestrzeni, co może wpływać na niezdolność do powrócenie do ula.

 

Niewątpliwie problem z liczebnością pszczół jest jednych z największych, z jakimi w najbliższym czasie będzie się musiała zmierzyć nasza cywilizacja. Żaden kraj nie będzie w stanie poradzić sobie z tym zagadnieniem samodzielnie, dlatego konieczne będzie wieloetapowe współdziałanie i wspólne opracowanie planów awaryjnych, które przynajmniej zatrzymają skalę tego zjawiska.

 

Jeśli to się nie uda będziemy skazani na wymarcie pszczół, co w konsekwencji doprowadzi do wzrostu cen żywności, co przełoży się na większy poziom głodu na Ziemi. Bóg raczy wiedzieć, jakie będą tego długofalowe konsekwencje środowiskowe, ale raczej nie należy się spodziewać niczego pozytywnego.

 

Problem wymierających owadów zauważyła tez branża biotechnologiczna, która prowadzi zaawansowane badania zmierzające do stworzenia pszczelich mutantów odpornych na środki ochrony roślin. Tylko czy świat, w którym miejsce poczciwych pszczół zajmą osobniki GMO jest miejscem, w którym chcielibyśmy żyć?

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Zielony

"... Kiedy już jesteśmy

"... Kiedy już jesteśmy świadomi tego wewnątrzgatunkowego i międzygatunkowego transferu genow, oczywiste stają się zagrożenia płynące z inżynierii genetycznej. Na przyład, manipulowanie genami pomidora może nie kończyć się na tym pomidorze, lecz wpłynąć na całą biosferę w sposób niemożliwy do przewidzenia. Już istnieją badania pokazujące, że u ludzi spożywających modyfikowaną genetycznie żywność sztucznie stworzone geny przenoszą się i zmieniają charakter korzystnych dla człowieka bakterii jelitowych. W podobny sposób geny przechodzące z genetycznie modyfikowanych roślin uprawnych na otaczające je gatunki rodzime wywołują pojawienie się wysoce odpornych odmian super-chwastów."Bruce Lipton - Biologia Przekonań

Portret użytkownika Nazwisko_lub_pseudonim

  Jeszcze nie tak dawno temu

 Jeszcze nie tak dawno temu Instytut Pszczelnictwa w Puławach był jednym z najlepszych na Świecie. Profesorowie i doktoranci zajmowali się badaniami nad pszczołami, trzmielami,  "samotnicami" i pozostałymi zapylaczami.  Z Ich doświadczen kożystały ośrodki naukowe z całego świata. Dzisiaj to juz ledwo katedra, rozparcelowana, rozprzedana, bez przyszłości. ŻAL."A to Polska właśnie"       

Portret użytkownika Jimmyee

Wiele osób już wie, że

Wiele osób już wie, że sytuacja naszego kraju jest straszna ale każdy z nas może ją zmienić! Wystarczy, że zadbamy o przebudzenie wystarczającej ilości osób, a później to pójdzie jak reakcja łańcuchowa Wink Jesteś zainteresowany działaniem? Podzieleni nie mamy wcale dużej siły. Zorganizujmy się i stwórzmy niezależne państwo! Zapraszam na PRZEBUDZENIE.US.TO!

Portret użytkownika ale_o_co_chodzi

Może niszczenie pszczelich

Może niszczenie pszczelich rodzin to świadome działanie ludzi odpowiedzialnych za NWO... Przyszło mi do głowy, iż byćmoże w ten sposób chcą zrealizować depopulację ludności. Einstein kiedyś powiedział, że jak zginą pszczoły to zaraz po nich zginą ludzie, ale jedne z naszych byłych rządzących powiedział też, że rząd się sam wyżywi...

Portret użytkownika Robert12345

Każdy wie że GMO zabija

Każdy wie że GMO zabija pszczoły wiec czego się dziwicie. Skoro ma zabijać to zabija. Dziwne jest zrobić coś co ma działać i się jeszcze dziwić ze działa co za geniusze Smile . Tu nie trzeba niczego strwirdzać to jest już stwierdzone dawno temu wystarczy być w temacie GMO. Was też zabija wiec jak za chwile padniecie to bedzie zupełnie normalne ..... pozdro. 

Portret użytkownika danielov

moze sie myle, ale nie

moze sie myle, ale nie zdziwilbym sie gdyby okazalo sie ze jest to paln naszych umilowanych rzádzácych aby doprowadzic do prawie calkowitego wymarcia tych owadów. Nie ma pszczól- nie ma zywnosci- jest glód! Depopulacja ludzkosci to nie tylko wybicie wszystkich poprzez wojny i wirusy. A ci z ONZ-tu robiá powazná miné do gry w której pionkami jestesmy my zwykli ludzie.

Strony

Skomentuj