ONZ ostrzega, że konflikt USA z Iranem może doprowadzić do III wojny światowej

Kategorie: 

Źródło: US Navy

W ostatnich miesiącach powróciła kwestia umowy nuklearnej, którą Stany Zjednoczone podpisały z Iranem w 2015 roku, czyli jeszcze za kadencji Baracka Obamy. Od tamtego czasu rząd w USA się zmienił, a wraz z nim podejście do Iranu i jego programu jądrowego. Donald Trump jako zażarty zwolennik „demokratyzacji” Iranu ma wkrótce podjąć bardzo ważną decyzję – może unieważnić umowę, lub zmienić jej treść, co tak czy inaczej może wywołać groźne konsekwencje.

 

Przypomnijmy, że podpisana kilka lat temu umowa nuklearna miała w domyśle zagwarantować, że Iran nie wyprodukuje własnej broni jądrowej. Porozumienie to nakładało również ograniczenia na program i pozwoliło kontrolować jego rozwój w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych. Barack Obama mocno naciskał, aby doszło do tego porozumienia, co z zadowoleniem zostało przyjęte w Chinach i Rosji, zaś dokładnie odwrotne reakcje pojawiły się w Arabii Saudyjskiej i Izraelu.

 

Teraz nowy prezydent USA, Donald Trump uznał, że umowa z Iranem jest fatalna i trzeba się jej jakoś pozbyć, albo przynajmniej zmienić jej warunki. Według niego, układ ten i tak pozwoli Iranowi zbudować broń jądrową po 2025 roku, gdy straci już swoją ważność. Ostatnio Izrael po raz kolejny oskarżył swojego największego rywala na Bliskim Wschodzie o potajemne prace nad bronią jądrową. Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) posiada dokładnie odwrotne zdanie w tym temacie.

Iran naturalnie nie jest zadowolony z tej sytuacji i zagroził poważnymi konsekwencjami, w tym między innymi jednostronnym wypowiedzeniem umowy i wznowieniem prac nad programem jądrowym. Dodajmy zresztą, że niedawno Stany Zjednoczone domagały się, aby agencja MAEA dodatkowo skontrolowała wszystkie irańskie bazy wojskowe w ramach tejże umowy. Organizacja oczywiście nie może tego zrobić, gdyż w porozumieniu nie ma nawet takiego zapisu.

 

W najbliższym czasie, Donald Trump ma podjąć decyzję, czy wycofa się z umowy nuklearnej, co będzie równoznaczne z ponownym nałożeniem sankcji gospodarczych na Iran. Ostatnio domagał się, aby Niemcy, Francja i Wielka Brytania wprowadziły do niej poprawki, gdyż w przeciwnym wypadku unieważni ją. Warto zaznaczyć, że wśród państw krytykujących umowę z Iranem są tylko Stany Zjednoczone, Izrael i Arabia Saudyjska.

 

Analitycy zastanawiają się, jakie decyzje podejmie Iran, jeśli Trump faktycznie odrzuci umowę nuklearną i wygląda na to, że działania Stanów Zjednoczonych mogą doprowadzić nawet do wybuchu wielkiej wojny. Iran ogłosił, że opracował już plany reakcji na każdą decyzję Trumpa. Może to być np. zwiększenie swojej aktywności wojskowej w Syrii i Jemenie. Jednak najpoważnejszą konsekwencją będzie to, że Iran już bez ukrywania się będzie miał możliwość rozwoju programu jądrowego poza jakąkolwiek kontrolą. Co więcej, dowódca marynarki wojennej IRGC, admirał Ali Fadavi groził niedawno zatopieniem amerykańskich okrętów wojennych. Jak wskazuje Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, zawarta umowa nuklearna jest w chwili obecnej gwarantem bezpieczeństwa, dlatego odejście od niej może wpędzić Stany Zjednoczone w sidła kolejnej wojny, której od dawna chce Izrael.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Randoop

Już wkrótce okaże się ,że

Już wkrótce okaże się ,że Kaczyński to kolejny Mazowiecki,Morawiecki kolejny Balcerowicz,Dudasz to Bolek z tym ,że piśmienny.Pierwsza trójca zniszczyła przemysł i spowodowała masowe bezrobocie druga zniszczyła rolnictwo i oddała już oficjalnie Polskę w żydowskie łapska.

Trump to równie szalony osobnik jak Clinton.

Wojna już trwa ale depopulacja nie przynosi spodziewanych efektów ilościowych.Dlatego chcą wrócić do tradycyjnego bum.

Portret użytkownika sww

Przepraszam, największym

Przepraszam, największym kretynem czasów nowożytnych na tym stanowisku był G.W Bush jr. który miał zaszczyt piastować ten urząd przez 2 kadencje. Ale D.T już na wejściu ma szansę go przebić a co ważniejsze spowodować prawdziwy konflikt na świecie  co poprzednikom niestety się  nie udało.

 

Portret użytkownika Ogo Pogo

To prawda G.W.Busch jr.o

To prawda G.W.Busch jr.o twarzy małpiszona.Patrzyło mu z facjaty głupkiem zapewne stygmst wsobnego chowu.

Promowali swojego czasu następneg Jeba Buscha ze swojego klanu ale nic z tego nie wyszło.

Pamiętam jak długoG.W.Busch jr.przebywał w ukryciu nie wierząc zapewne ,że ludzie dadzą się nabrać na numer z wysadzeniem WTC.A jednak udało się.Wszak to Ameryka batmanów,jokerów,spielbergów od sztuczek wizualnych...

Portret użytkownika inzynier magister

"Kiedy wyszło na jaw, że

"Kiedy wyszło na jaw, że sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon apelował do przywódców tegorocznego szczytu G8 o działania na rzecz upowszechnienia aborcji w krajach rozwijających się, pojawiły się głosy oburzenia i niedowierzania. Część opinii publicznej nie mogła zrozumieć, jak organizacja kojarzona z błękitnymi hełmami żołnierzy akcji humanitarnych, ukazywanych w mediach jako jedyni sprawiedliwi w walce z ludobójstwem, nagle miałaby promować inną formę ludobójstwa.Jednak to zalecenie sekretarza generalnego nie jest niefortunnym wypadkiem przy pracy, ale przejrzystym wyrazem stanowiska, którego Organizacja Narodów Zjednoczonych broni od lat. Zgodnie z tym stanowiskiem, jednym z zasadniczych celów międzynarodowych instytucji, takich jak ONZ, UNESCO, ale też WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), Amnesty International, a nawet UNICEF, ma być kontrola ziemskiej populacji. Innymi słowy, instytucje te roszczą sobie prawo do ustalania arbitralnych granic liczby ludności dla całego globu oraz poszczególnych państw i regionów, decydując o tym, kto zasługuje na życie, kto zaś nie. Aby zrozumieć takie podejście, należy cofnąć się do źródeł, z których wyrastają międzynarodowe organizacje.Jeśli przyjrzeć się uważnie ludziom i ideom stojącym za stworzeniem ONZ, nietrudno stwierdzić, że organizacja ta stanowi bezpośrednią emanację rozmaitego rodzaju tajnych stowarzyszeń, często o masońskim lub paramasońskim charakterze, które mimo różnic zgodne były przynajmniej w dwóch punktach: chęci stworzenia globalnego rządu opartego na uniwersalnej wierze w prawa człowieka oraz niechęci – czy wręcz nienawiści – do chrześcijaństwa. Punkty te były zresztą i są ściśle powiązane: nie da się bowiem pogodzić prometejskiego i materialistycznego kultu człowieka z religią uznającą istnienie transcendentnego Boga. Nie tylko więc chrześcijaństwo, ale również islam i każda religia głosząca wiarę w osobowego Boga jako stwórcę świata będzie traktowana wrogo przez organizacje nawiązujące do idei wojującego humanizmu.Pomysł stworzenia ONZ zakiełkował już na początku II wojny światowej i znalazł wyraz najpierw w Karcie Atlantyckiej (1941), następnie Deklaracji Narodów Zjednoczonych (1942), później rozwijany był w trakcie konferencji w Teheranie, Jałcie i Waszyngtonie, aż wreszcie w 1945 w trakcie pierwszej konferencji ONZ, zwołanej w Nowym Jorku. Personalnie za tworzenie tej instytucji odpowiadali weterani różnego rodzaju elitarnych organizacji, tacy jak F.D. Roosvelt (mason 33. stopnia, członek Pilgrim’s Society i Rady Stosunków Międzynarodowych – CFR), E.R. Stettinius (członek CFR), W. Churchill (mason, członek Pilgrim’s oraz Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, organizacji założonej przez finansistę B. Barucha), H.L. Hopkins (CFR, Królewski Instytut), A. Hiss (CFR, związany też z Round Table), a także inni członkowie masonerii i CFR – Ch. Bohlen, G.C. Marshall, J.F. Dulles, P.J. Jessup, J.J. McCloy oraz N.A. Rockefeller."

http://popotopie.blogspot.com/2015/09/wyobrazcie-sobie-sygnalizacja.html

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Zenek ;)

https://marucha.wordpress.com

https://marucha.wordpress.com/2018/05/05/eldorado-dla-ukraincow/#comment-752826

O TAKE...M.... POLIN..... NAZI..... MARZY
O TAKE... POLIN NAZI SE BUDUJE....
rencyma wszelakich TURBOKATOLI

Tylko szkolnictwo wyższe jeszcze nie nadąża za tym trendem z "kształceniem" absolwentów i absolwentek w tym "światowo" uznanym zawodzie...

choć pederastwo jUdEjskie nie bez powodu usekualnia już dzieci ze żłobków czy przedszkoli..... ono KUJE SOBIE KADRY..... swoich przyszłych "LIZYSTENTÓW"..... czy ....."SSAJODENTKEK"... nowe "zrobotyzowane" zawody....

bo dupo-DORADO zwane też NESSARA czy RV..... nadchodzi... "wielkimi" "włochatymi" "krokami"....

I znowu w każdym "bożym" domu będzie CHEREM.... tfu.... HAREM z BIAŁYCH "PIP" zbudowany
jakie ich rodzice aktem chrztu SPRZEDALI W NIEWOLĘ MARYI....
nierządnemu demonowi rodem z VooDoo , czarnej monstrualnej pani

czy jej koziomordemu synalkowi jezusowi czczonemu po ołtarzach
jako TRÓJPEDZIOSTWO = IHS.... jafed cham i sem

ZAPIEKŁYCH WROGÓW CHRYSTUSA i jego naśladowców....

zwalczanego też zapiekle przez lokalne polinowe janczarsto znane pod ksywą NATO jako TURBOKATOL

Strony

Skomentuj