ONZ debatuje nad uzbrojonymi autonomicznymi robotami

Kategorie: 

Kadr z filmu Terminator 3: Bunt Maszyn
Dzisiejsze technologie wojenne są bezpośrednio obsługiwane przez człowieka, więc wdrożenie sztucznej inteligencji byłoby czymś zupełnie nowym. Uzbrojone autonomiczne roboty, które mogą brać w przyszłości udział w konfliktach zbrojnych i decydować o tym kogo należy zabić, rodzą wiele obaw.

 

W zeszłym roku miała miejsce debata na forum ONZ nad zastosowaniem zabójczych robotów w ramach Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych rodzajów broni konwencjonalnych (CCW). Wtedy omawiano między innymi problem dotyczący możliwego naruszenia prawa międzynarodowego i humanitarnego przez autonomiczne maszyny. W głowach wielu ludzi rodzi się poważne pytanie - jeśli uzbrojony robot wyposażony w sztuczną inteligencję sam będzie decydował o swoich działaniach i zabije cywila, kto za to odpowie? Rząd który wysłał maszynę na wojnę? Czy twórca oprogramowania?

 

Potencjalne zagrożenie stanowią w pełni autonomiczne systemy, do obsługi których nie jest potrzebny operator. Roboty te (bezzałogowce, maszyny podwodne czy lądowe) mogą same otworzyć ogień, jeśli zidentyfikują wroga. Nie można jednak wykluczyć, że taka maszyna z jakiegoś powodu zrobi coś, czego w pierwotnym zamierze robić nie miała. Kolejnym problemem jest fakt, że prawdopodobnie nad każdą maszyną można przejąć kontrolę i ją przeprogramować. Wystarczy zainfekować wirusem komputer pokładowy uzbrojonego robota i katastrofę możemy mieć w zasięgu ręki.

 

Przeciwko w pełni autonomicznym maszynom protestują głównie organizacje pozarządowe, organizacje praw człowieka oraz naukowcy. Jednak państwa takie jak Stany Zjednoczone, Korea Południowa, Izrael czy Japonia, które przecież pracują nad robotyką od wielu lat, z całą pewnością nie zgodzą się na to aby wprowadzono zakaz używania inteligentnych maszyn podczas wojen. W tym tygodniu odbywają się debaty nad omawianym problemem. Niestety istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo aby cokolwiek w tej kwestii miało się zmienić.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/onz-rozpoczyna-kolejna-trudna-debate-nad-zabojczymi-robotami

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika qismo

Nikt się nie przejmuje tym,

Nikt się nie przejmuje tym, że maszna zabije człowieka. Przejmują się tym kto za to odpowie.
Gdzie tu sens i logika? Zamiast leczyć skutek leczmy przyczyny. Czyli lepiej nie dopuścić do tego aby maszyny miały własną wolę i były uzbrojone.
Sceny z fimu "Terminator" czy "Ja, robot" są coraz bliżej Nas.

" Znam twój ucisk i ubóstwo - ale ty jesteś bogaty -
i [znam] obelgę wyrządzoną przez tych, co samych siebie zowią Żydami,
a nie są nimi, lecz synagogą szatana. "
Ap 2:9
 

Portret użytkownika Zenek ;)

Plotki powiadają iż podziemne

Plotki powiadają iż podziemne bunkry 4 rzeszy semickej są już zawalone takimi mechanicznymi "pluszakami" czekającymi na swoje mocne wejście w wojnie nazi z Rosją czy Chinami i że stąd ich takie mocne parcie na "zalegalizowanie" takich broni po którym wszelkie przygłupy w mundurach dziś tak ochoczo walczące o zaprowadzenie żydowskiej bombokracji w krajach "niezdemokrytaryzowanych" lichwiarskim wyzyskiem żydów staną się zwyczajnie zbędni i celem NWO do rozwałki bo Terminatorom nie trzeba ciągle dawać łapówek za lojalność.

Portret użytkownika achiles

Nie obawiam się tego SYFU, NA

Nie obawiam się tego SYFU, NA POLACH BITEW MIEDZY POTĘGAMI, bo doskonale zdaję sobie z tego sprawę, że skoro włamują się między sobą poszczególne kraje, do swych TAJNYCH DANYCH, to i to nie będzie problemem, aby przeprogramować tak takiego robocika, żeby zaczął do swoich strzelać, albo wyłączyć go całkowicie, przez przeciwnika. Ale najbardziej się obawiam, że oni, czyli WŁADZA dąży do zrobienia tego szajsu w celu tłumienia zamieszek własnych społeczeństw NIEZADOWOLONYCH Z POCZYNAŃ WŁADZY, taki robot, nie będzie miał sumienia w eksterminacji niezadowolonych LUDZI, tak jak może to mieć POLICJANT, ALBO ŻOŁNIERZ, który to też przecież jak coś złego ludziom zrobi, musi się liczyć, że może ponieść konsekwencje swego złego czynu PRAWNE, CZY SPOŁECZNE, ( o czym wczoraj przekonało się PIĘCIU SZATAŃSKICH NAJEMNIKÓW Z BLACK WOTERA, którzy w IRAKU z zimną krwią zastrzelili CZTERNASTU IRAKIJCZYKÓW i zostali wczoraj na konkretne kary więzienia skazani, ŁĄCZNIE Z DOŻYWOCIEM, DLA JEDNEGO ).  Fajnie to film TERMINATOR niegdyś pokazywał i myślę, że ci którzy obecnie dążą do tego SYFU WYPRODUKOWANIA I WPROWADZENIA DO DZIAŁAŃ, na tym filmie właśnie się wzorują w swym myśleniu. I taka to właśnie jest ZŁOWIESZCZA ROLA KINA HOLYŁUDSKIEGO I TO JEST TO ZŁO KTÓRE tak nasz świat cały od wielu lat PRZENIKA.

Skomentuj