Olimpiada w Tokio może zostać uświetniona pokazem sztucznego deszczu meteorów

Kategorie: 

Źródło: ALE

Japońska firma ALE (Astro Live Experiences), która planuje wywołanie pierwszego na świecie deszczu meteorów, umieściła już na orbicie dwa satelity, które mają to umożliwić. Tym samym projekt stał się realny, a pierwszy pokaz z kosmosu ma nastąpić już w przyszłym roku w trakcie letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w Tokio.

 

Umieszczenie na orbicie pierwszego satelity nazwanego ALE-1 miało miejsce 17 stycznia 2019 roku. Wyniesiono go z kosmodromu Utinoura w prefekturze Kagoshima. Satelita, waży 68 kg i zostanie umieszczony na orbicie na wysokości około 500 km. 

 

Na jego pokładzie znajduje się zasobnik z 400 metalowymi kulkami o średnicy 1 cm, które będą uwalniane w celu ich deorbitacji, czyniąc z nich odpowiedniki spadających meteorów. Satelita będzie zwalniał do 20 kulek na raz po czym będą one wchodziły w atmosferę wywołując efekty świetlne przypominające rój meteorów.

 

Spółka ALE zastrzega na wszelki wypadek zaznacza, że spuszczany na ziemię ładunek nie będzie stanowić zagrożenia dla środowiska naturalnego. Przy tak małych rozmiarach tych sztucznych meteorów z pewnością spłoną w atmosferze zaraz po tym gdy zabłysną.

 

Kilka dni temu, 25 listopada bieżącego roku, firma ALE  wystrzeliła swojego drugiego satelitę, ALE-2. Razem skorzystali oni oferty filmy Rocket Lab, która dysponuje rakietą nośną o nazwie Electron i kosmodromem zlokalizowanym w Nowej Zelandii. 

 

Tak jak ALE-1 tak ALE-2 ma na pokładzie wystarczająca ilość paliwa, aby pozostawać na kontrolowanej orbicie przez minimum 27 miesięcy. Oba satelity będą w stanie wyprodukować sztuczny rój meteorów spalających się w pięciu kolorach.  

 

Nie wiadomo jeszcze nad którym z japońskich miast będzie można zobaczyć ten pokaz po raz pierwszy. Długo sugerowano, że będzie to Hiroshima co miałoby mieć  z wiadomych względów symboliczny charakter. Teraz jednak bardziej prawdopodobne wydaje się, że sztuczny pokaz spadających gwiazd uświetni letnią olimpiadę, która w przyszłym roku odbędzie się właśnie w Japonii.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj