Kategorie:
Niesamowite odkrycie naukowców z Pennsylvania State University: Jeden z najbardziej fascynujących wulkanów na świecie, Oldoinyo Lengai w Tanzanii, szybko znika pod ziemią. Według najnowszych badań, w ciągu ostatniej dekady ten niezwykły wulkan obniżył się o ponad pół metra, a tempo jego "zanikania" wciąż rośnie.
Oldoinyo Lengai to wyjątkowy obiekt na mapie geologicznej naszej planety. Jako jedyny na świecie aktywnie wyrzuca lawę karbonatytową - niezwykle płynny rodzaj magmy, bogaty w wapń i sód, ale ubogi w krzemionkę. W efekcie, magma ta zachowuje się niczym zwykła woda, płynąc i rozpływając się po zboczach wulkanu. Ten niezwykły proces sprawia, że Oldoinyo Lengai wygląda, jakby "tańczył" na powierzchni Ziemi.
Niestety, jak wykazały najnowsze badania, ten fascynujący wulkan zaczyna powoli "znikać" pod powierzchnią. Dane satelitarne jednoznacznie pokazują, że Oldoinyo Lengai opada w tempie około 3,6 centymetra rocznie. W ciągu ostatnich 10 lat (2013-2023) wulkan o wysokości 2963 metrów obniżył się aż o 36 centymetrów.
Naukowcy z Pennsylvania State University, którzy opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie naukowym "Geophysical Research Letters", uważają, że główną przyczyną tego zjawiska może być pusty zbiornik znajdujący się pod jednym z dwóch kraterów Ognistej Góry. Obrazy satelitarne wyraźnie pokazują, że obszar wokół północnego otworu wentylacyjnego wulkanu opada w stałym tempie.
Według badaczy, ten zbiornik magmy może być połączony z większym zbiornikiem, położonym nawet 3 kilometry pod powierzchnią. Kiedy magma z tego głębszego zbiornika jest wyrzucana na powierzchnię, powoduje zapadanie się gruntu nad pustym zbiornikiem bliżej wierzchołka wulkanu.
Co ciekawe, naukowcy nie spodziewają się, że Oldoinyo Lengai przestanie wybuchać w najbliższej przyszłości. Wręcz przeciwnie - eksperci uważają, że wulkan będzie nadal aktywny i będzie się dalej "osiedlać" w nadchodzących latach. Oznacza to, że jego wysokość będzie systematycznie malała, a sam wulkan będzie coraz bardziej "znikał" pod powierzchnią Ziemi.
To niezwykłe zjawisko z pewnością przykuje uwagę naukowców z całego świata. Oldoinyo Lengai to bowiem jeden z najbardziej fascynujących i tajemniczych wulkanów na naszej planecie. Jego unikalna budowa i aktywność wciąż dostarczają naukowcom wielu niespodzianek i wyzwań do zbadania.
Śledzenie dalszych losów tego wyjątkowego wulkana z pewnością będzie jednym z priorytetów badaczy zajmujących się geologią i wulkanologią w najbliższych latach. Kto wie, jakie jeszcze sekrety skrywa Oldoinyo Lengai pod swoimi stopniowo opadającymi zboczami?
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......
Skomentuj