Olbrzymia góra lodowa może zderzyć się z wyspą na Atlantyku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Olbrzymia góra lodowa znana jako A-68A może zderzyć się z wyspą Georgia Południowa na południowym Oceanie Atlantyckim. Góra lodowa - mniej więcej wielkości samej wyspy - przesuwa się w kierunku wyspy od ponad dwóch lat, odkąd odłączyła się od Półwyspu Antarktycznego w lipcu 2017 roku.

Gigantyczna góra lodowa ma długość aż 148 km i szerokości 48 km. Od dłuższego czasu znajduje się na kursie zmierzając w kierunku wyspy Georgia Południowa. Kolizja wydaje się być nieunikniona i gdy do tego dojdzie, doprowadzi to prawdopodobnie do całkowitego zniszczenia całego życia na tej wyspie, w tym kolonii pingwinów, fok i albatrosów.

Góra lodowa A-68A odłamała się 2 lata temu od lodowca szelfowego Larsena. Wtedy miała powierzchnię 5800 km kwadratowych a waga znajdującego się tam lodu szacowana była na bilion ton. Warto zaznaczyć, że góra lodowa A-68A jest szóstą co do wielkości taką strukturą zaobserwowaną za pomocą satelitów. Prawdopodobnie jest to obecnie najbardziej masywny swobodnie poruszający się obiekt na naszej planecie. Tym bardziej dziwi więc to że mimo swobodnego ruchu tej góry lodu, niewiele się ona zmieniła przez ostatnie 2 lata.

Poprzedno naukowcy sądzili, że los A-68A jest przesądzony i góra lodowa stopnieje, ale obecnie bardziej prawdopodobny scenariusz to kolizja z wyspą Georgia Południowa.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Nic się nie stanie bo wyspa

Nic się nie stanie bo wyspa na oceanie to nie statek lecz ląd wystający z dna morskiego i zanim taka góra lodowa zdoła się do niej zbliżyć to dawno osiądzie na mieliźnie czyli strefie przybrzeżnej płycizny.

Portret użytkownika Быдлошевский Л.З.

"Nordstream II" - znow buduja

"Nordstream II" - znow buduja ...

Wczorej wieczorem rosyjski statek "Fortuna" rozpoczal po roku przerwy dalsza budowe brakujacych 150 km rury gazowej ktora ma rocznie przeplywac 55 mrd m3 gazu z Rosji do RFN. Ciekawe kiedy polskojezyczne scierwomedia przekaza ta informacje polskim tak czy owak medialnie zidiocialym Polakom ktorzy na wiesc o tym fakcie popelnia najprawdopodobnie zbiorowe sepuku co samo w sobie nie byloby w koncu az takie zle, prawda ?

Skomentuj