Olbrzymia asteroida wejdzie na orbitę Ziemi 11 grudnia

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Gigantyczna, kosmiczna skała większa niż Wieża Eiffla, wejdzie na orbitę Ziemi w przyszłym tygodniu. Zgodnie z doniesieniami agencji kosmicznej NASA, asteroida w kształcie jajka o nazwie 4660 Nereus, mierzy 330 metrów długości okrąży Ziemię z prędkością 23 700 km/h w sobotę, 11 grudnia. Szacuje się, że asteroida zostanie wystrzelona w dalszą podróż bez groźby kolizji, ale będzie to najbliższy przelot tego obiektu w ciągu ostatnich 20 lat.

 

Nereus minie naszą planetę, w odległości około 3,86 miliona kilometrów. Jest to około 10 razy większa odległość, niż dystans między Ziemią a Księżycem. Może wydawać się, że to ogromny dystans lecz w skali kosmicznej to bardzo niewiele. NASA i inne agencje kosmiczne, analizują więc każdy duży obiekt w kosmosie, który znajduje się 193 miliony kilometrów od Ziemi. Astronomowie szukają wszelkich odchyleń od przewidywanej trajektorii, które mogłyby doprowadzić do kolizji z Ziemią.

4660 Nereus, został odkryty po raz pierwszy w 1982 roku i zbliża się do Ziemi niemal równo co 10 lat. Według prognoz NASA kolejne spotkanie Nereusa z Ziemią nastąpią 2 marca 2031 roku, oraz w listopadzie 2050 roku. Jeszcze bliższe podejście, spodziewane jest na 14 lutego 2060 roku, kiedy to Nereus zbliży się do Ziemi na około 1,2 miliona kilometrów. Asterank, baza danych, która śledzi ponad 600 000 asteroid, szacuje, że asteroida zawiera złoża niklu, żelaza i kobaltu o łącznej wartości 4,71 miliarda dolarów.

 

Warto przypomnieć, że NASA rozpoczęła niedawno testy misji DART, która oceni możliwości ludzkości, do zneutralizowania dużej skały kosmicznej, zmierzającej w kierunku Ziemi. Impaktor zderzy się z obiektem zwanym Dimorphos, aby sprawdzić, jak bardzo można zmienić jego prędkość i trajektorię.To pierwsza próba odchylenia asteroidy w celu zbadania, jak chronić Ziemię przed kolosalnymi obiektami rzędu kilkuset metrów, takich jak właśnie 4660 Nereus.

Ocena: 

2
Średnio: 1.5 (2 votes)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Warto by opracować

Warto by opracować technologię przechwytywania takich zasobnych w metale asteroid pozwalającą je sprowadzić bezpiecznie na ziemię do wykorzystania. Właściwie trzeba jedynie zrównać jej prędkość z prędkością ziemi (wokół słońca) stycznie do ziemskiej orbity okołosłonecznej (konieczna także korekta jej kursu) i potem spowolnić jej upadek na piaski Sahary , gdzie nikomu nie wyrządzi szkody i już można jej zasoby eksploatować. Wyglądałoby to tak : najpierw odpowiednie lądowniki uczepiły by się takiej asteroidy , korygując jej kurs i prędkość a potem asteroida lecąc już nieco tylko szybciej niż ziemia dogoniłaby ją wchodząc w atmosferę ziemi np. kilometr nad jej powierzchnią , po czym grawitacja wykonała by resztę - "miękkie" lądowanie na Saharze. 

Cały proces przypominałby lądowanie dużego statku kosmicznego . Pozyskanie takiej skały zaopatrzyło by nas na setki lat w złoża metali. Oczywiście najpierw musi to być opłacalne czyli potrzebujemy innego rodzaju taniego napędu kosmicznego ale w dłuższej perspektywie - chcieć znaczy móc !

Strony

Skomentuj