Okuliści wykonali pierwszą operację utrwalania wzroku przy użyciu genów

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Związana z wiekiem utrata wzroku jest dość powszechna we wszystkich segmentach populacji. Naukowcy mają nadzieję, że z czasem proces ten może zostać zatrzymany i już zrobili ogromny krok w kierunku osiągnięcia tego celu.

 

Brytyjscy okuliści ogłosili, że są w stanie skutecznie przeprowadzić operację, aby powstrzymać rozwój najczęstszej przyczyny utraty wzroku u osób starszych. Zastosowali dość nietypowe podejście, polegające na dostarczeniu specjalnego genu do określonej grupy komórek przy użyciu bezpiecznego wirusa.

 

Najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób po pięćdziesiątym roku życia jest zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). Wpływa to na miliony ludzi na całym świecie, utrudniając czytanie, a nawet rozpoznawanie twarzy. To jest następnie niszczone przez komórki siatkówki z powodu agresywnej reakcji układu odpornościowego spowodowanej przez aktywność białek.

 

Terapia eksperymentalna polega na dostarczeniu specjalnego genu do komórek siatkówki, który blokuje odpowiedź immunologiczną. Aby gen został prawidłowo dostarczony, naukowcy używają bezpiecznego wirusa, który jest umieszczony w tylnej części oka podczas operacji. Według okulisty Roberta McLarena, ta operacja pomaga skutecznie zmniejszyć stan zapalny i zatrzymać proces zwyrodnieniowy.

 

Pierwsza operacja została wykonana na osiemdziesięcioletniej mieszkance Oksfordu o imieniu Janet Osborne. Kobieta zgodziła się na operację pilotażową w nadziei, że pomoże ona udowodnić jej skuteczność w zachowaniu wizji milionów innych ludzi.

 

„Przede wszystkim nie myślałem o sobie, ale o innych ludziach. Jeśli chodzi o mnie, mam tylko nadzieję, że moja wizja nie pogorszy się. Byłoby to fantastyczne i oznaczałoby, że nie będę niedogodnością dla mojej rodziny” powiedziała pacjentka Janet Osborne

Aby terapia genowa stała się oficjalną metodą leczenia, naukowcy będą musieli przeprowadzić inne eksperymenty. Muszą udowodnić bezpieczeństwo operacji i jej skuteczność. W tym przypadku naukowcom może zająć to co najmniej dwa lata.

 

Rosyjscy naukowcy z kolei zaproponowali nową metodę przywracania wzroku w 2018 roku. Ich pomysł polegał również na dostarczaniu specjalnych białek z użyciem bezpiecznego wirusa - jedyną różnicą było to, że ostatecznie białko to może wytwarzać wrażliwe na światło komórki potrzebne do widzenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj