Okulary Google mogą odbierać nam prywatność

Kategorie: 

http://news.cnet.com

Technika wciąż idzie do przodu, a co za tym idzie, zawsze może znaleźć się ktoś, kto ją wykorzysta do ukrytych celów. W tym wypadku chodzi o okulary Google, które umożliwiają widzenie w rzeczywistości rozszerzonej. Jest to system który łączy świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Przeważnie wykorzystuje się obraz z kamery, na który nałożona jest generowana w czasie rzeczywistym grafika 3D.

 

Kampania "Stop Cyborgom" z siedzibą w Londynie rozpoczęła się pod koniec lutego. Członkowie tej grupy ostrzegają przed tymi nowoczesnymi okularami, które mogą odebrać prywatność ich właścicielom a jednocześnie zapewniają, że nie wzywają do całkowitego zakazu ich używania. Chcą jedynie, aby ludzie ustalili społeczne i fizyczne granice w użytkowaniu technologii.

 

Jak twierdzi jeden z uczestników kampanii, chcą wywołać dyskusję na temat stosowania słuchawek o rozszerzonej rzeczywistości. Domagają się, aby na okularach Google i podobnych urządzeniach była wyraźna informacja kiedy ludzie będą nagrywani. Dodał również, że zdanie na temat projektu okularów w głównych mediach i stronach internetowych zmieniło się z "nowego wspaniałego gadżetu, który odmieni świat" na "najbardziej kontrowersyjne urządzenie w historii".

 

W oświadczeniu Google można przeczytać, że wkładają mnóstwo czasu i pracy w projektowanie okularów, gdyż nowe technologie zawsze powodują powstawanie nowych problemów dla społeczeństwa. Ich program daje nam wszystkim szansę być aktywnymi uczestnikami w kształtowaniu przyszłości, w tym jej cechy i normy społeczne.

 

Obecnie niektóre stany w USA nakładają inne ograniczenia na urządzenia o systemie rozszerzonej rzeczywistości. Zachodnia Wirginia szykuje prawo, które zabrania używania okularów podczas prowadzenia pojazdów. W przeciwnym wypadku grożą wysokie grzywne.

 

 

Źródło: http://www.bbc.co.uk/news/technology-21937145

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika GŁAZIU

Trcohę przesadzacie, nie

Trcohę przesadzacie, nie jestem globalistą ale nie jestem też antyglobalistą... 
Śledzę wątek Google Glass od pierwszej ich prezentacji i uważam to za świetne rozwiązanie które zastąpni nam np: Nawigacje, Kamerę do sportów extremalnych, telefon, aparta, itp wszystko dzię sterowaniu głosowemu.

Mówicie o ogarniczaniu prywatności bo ktoś może was nagrywać bez waszej wiedzy... Ludzie ogarnijcie się... W 90% miast są monitoringi które robią dokładnie to samo... Tyle że do danych z monitoringu nie mamy dostępu. 
 
Zawsze jak ktoś nas nagra można z nim porozmawiać i poprosić o usunięcie nagrania czy zdjecia, w przypadku miejskich monitoringów jest wręcz przeciwnie. 
 
Obawiać się nie należy technologii, tylko ludzi którzy są w jej posiadaniu ot co... 

Skomentuj