Okręty wojenne USA przybyły do Kataru na manewry wojskowe

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Stany Zjednoczone zachowują się dwuznacznie w kwestii Kataru. Ostatnio Donald Trump oskarżył to niewielkie państwo położone nad Zatoką Perską o wspieranie terroryzmu i poparł jego izolację. Teraz dowiadujemy się o wspólnych manewrach wojskowych i podpisanym kontrakcie zbrojeniowym.

 

Granica lądowa między Arabią Saudyjską a Katarem wciąż pozostaje zamknięta. Państwa arabskie zerwały z nim stosunki dyplomatyczne. Katar, który dotychczas w kwestii żywności polegał w znacznej mierze na imporcie od państwa Saudów, otrzymuje teraz pomoc żywnościową od Maroka, Iranu i Turcji. Erdogan zaczął nawet zacieśniać współpracę militarną z tym państwem.

 

Stany Zjednoczone z jednej strony poparły izolację emiratu, oskarżając go o wspieranie terroryzmu na Bliskim Wschodzie i współpracę z Iranem. Z drugiej strony dwa amerykańskie okręty dotarły właśnie do Kataru na wspólne manewry wojskowe. Dowiadujemy się również o podpisanym kontrakcie, który zakłada sprzedaż 36 myśliwców F-15 na kwotę 12 miliardów dolarów.

 

Gdyby USA miały zamiar odwrócić się od Kataru, Trump z pewnością nie podpisywałby kontraktów zbrojeniowych. Być może w ten sposób próbuje "przekonać" Katar do zerwania stosunków z Iranem. Ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w USA Yousef Al Otaiba zaproponował nawet, aby Amerykanie przenieśli swoją bazę lotniczą z Kataru do ZEA. Obecnie stacjonuje w niej ponad 11 tysięcy żołnierzy i przynajmniej 100 samolotów, które biorą udział w działaniach zbrojnych w Syrii i Iraku.

 

Państwa arabskie zapowiedziały, że są gotowe przywrócić stosunki dyplomatyczne i znieść blokadę jeśli Katar zmieni swoją politykę i przyjmie stanowisko Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Zatem emirat musiałby w pierwszej kolejności wykazać, że nadal pozostaje posłuszny Arabii Saudyjskiej.

 

Źródła:

http://www.aljazeera.com/news/2017/06/naval-warships-arrive-qatar-military-exercise-170615...

https://www.bloomberg.com/politics/articles/2017-06-14/qatar-said-to-sign-deal-for-u-s-f-1...

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika lipka

Wszyscy już powinni wiedzieć,

Wszyscy już powinni wiedzieć, że głównym wspierającym wszelkie działania tzw. wyzwoleńcze (isis) w krajach arabskich są Usa i A. saudyjska, trzecim jest usrael, są też tymi, którzy sfinansowali wypływ tzw. uchodźców do Europy. Poza tym te trzy kraje nie przyjmują uchodźców do swoich krajów, więc mamy się na kim wzorować.

Portret użytkownika Realistic

To jest Szatański sposób na

To jest Szatański sposób na Biznes , z jednej strony oskarżamy kogoś o jakiś haniebny czyn ,a z drugiej strony handlujemy z nim , nie pamiętając o tym oskarżeniu. W obecnej sytuacji jakby teraz kraje Typu :Saudy,Jemen,ZEA rozpoczęły znów handel z Katerem , zostały by oskarżone przez USA o wspieranie kraju wspierającego ISIS. Tym prostym sposobem USA mają monopol na Transakcje z jednym z najbogatszych krajów świata.Paniatne?

Skomentuj