Określono najważniejsze zagrożenia dla europejskich lasów

Kategorie: 

Źródło: tg

Obszary wylesiania w Europie wzrosły średnio o 43 procent w latach 2016 – 2018 w porównaniu z okresem 2004 – 2015. Według autorów artykułu opublikowanego w Nature, skok ten może wynikać ze zwiększonego zainteresowania krajów Europy Północnej przejściem od produkcji petrochemicznej do tworzenia materiałów z drewna.

 

Jest bardzo prawdopodobne, że taka tendencja doprowadzi do nierównowagi między stopą naturalnej odbudowy lasów a szybkością ich wylesiania, co może zmniejszyć skuteczność środków łagodzących skutki globalnej zmiany klimatu w Europie. W ostatnich dziesięcioleciach bioekonomia aktywnie rozwija się w Europie, wskazując obiecująco nowy paradygmat rozwoju gospodarczego.

 

Jednym z głównych warunków wprowadzenia biogospodarki jest przejście od produkcji tworzyw sztucznych z produktów naftowych na tle tworzenia coraz większej liczby materiałów z drewna, które w przeciwieństwie do ropy naftowej są zasobami odnawialnymi. Obecnie pozostaje pytanie, w jaki sposób bioekonomia wpłynie na lasy europejskie w długim okresie i czy korzyści z jej wdrożenia przeważają nad potencjalnym zagrożeniem dla środowiska.

 

Zespół naukowców pod przewodnictwem Guido Ceccheriniego przeprowadził ocenę środowiskową i ekonomiczną pokrywy leśnej w 26 krajach Unii Europejskiej (w tym w Wielkiej Brytanii, ale nie włączył w to Cypru i Malty) za pomocą kart GFC na platformie Google Earth Engine w latach 2004 - 2018. Badacze skoncentrowali się na utracie lasów spowodowanej wylesianiem, nie uwzględniając skutków naturalnych pożarów i huraganów w analizie, aby ocenić możliwy wpływ rosnącego zainteresowania biogospodarką na stan rezerwatów przyrody.

 

Ocena: 

Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika axell69

Największym zagrozeniem  dla 

Największym zagrozeniem  dla  lasów   są nocne  głosowania   sejmu , kilka lat temu   PeOo  chciało  sprzedać  państwowe  lasy   , ale na nasze szczęście  coś poszło nie tak , za to opierniczyli  wiele  wodociągów  , z resztą  japońce też dali  nabrać się  koszernej  nacji  i oddali   nadzór  bezpieczeństwa nad  elektrownią  tepco fukushima , jak skończyło się ??  każdy wie 

Budowa Nowej "niebańskiej" jerozolimy na Ukrainie rozpoczęła się zamachem stanu w lutym 2014 roku.

Skomentuj