Około 8150 lat temu potężne tsunami zdewastowało północną Europę - czy może do tego dojść ponownie?

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Geology pojawiła się ciekawa teoria na temat tsunami, które dotknęło całkiem niedawno północne wybrzeże Europy. Francuscy i duńscy naukowcy odkryli, że około osiem tysięcy lat temu, ogromne tsunami zdewastowało większą jego część.

 

Naukowcy doszli do takich wniosków po badaniu skał osadowych na południowo zachodnim wybrzeżu Danii. Byli zaskoczeni obecnością materiału organicznego, uwięzionego miedzy warstwami z piasku morskiego i gliny.

 

Według specjalistów, tsunami na kolosalną skalę zostało spowodowane wielkim osuwiskiem w obrębie szelfu kontynentalnego Islandii w okolicy zwanej Storegga. W efekcie powstawały wielkie fale do dwudziestu metrów wysokości. Analizy radiowęglowe wykazały, że katastrofa wydarzyła się około 8150 lat temu.

 

Naukowcy mają dowody, że tsunami zdewastowało wybrzeża Islandii, Grenlandii, Norwegii, Wysp Owczych i Wielkiej Brytanii. Już przedtem sugerowano możliwość wystąpienia takiej katastrofy, ale dowodziły temu wyłącznie modele matematyczne. Teraz uczeni dostali geologiczne dowody katastrofy.

 

Oczywiście warto zadać pytanie czy coś podobnego może się zdarzyć obecnie? Eksperci przekonują, że prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia kataklizmu tej wielkości jest niewielkie. Ale niewątpliwie tsunami tak wielkie jak to na którego uderzenie zdobyto dowody, mogło całkowicie zniszczyć życie mieszkańców Europy Północnej w epoce kamiennej. Być może miało ono też swój udział w powstaniu mitu o potopie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika taj

Niech mi ktoś wytłumaczy -

Niech mi ktoś wytłumaczy - jak naukowcy mówią o straszntm tsunami 8000 lat temu to wszyscy im przyznają rację, a jak mówią o globalnym ociepleniu, to nagle naukowcy stają się bandą lewackich oszołomów... bardzo wybiórczo traktujecie naukę...

Portret użytkownika Rodak

Tzw.  naukowcy  wykonuja

Tzw.  naukowcy  wykonuja  zlecona  prace  ogłupiania  kogo  sie  da, bo  ich  teorie  do  niczego nie  przystają  i   w iekswzoścui  sa  to  fałszywe  teorie ,które  mają  szkodzic  ogółowi. 
Takl jak to, że  żyjemy  we  wnętrzu  ziemi, a  nam  się  wmawia ,że  woda utrzymuje  sie  na  powierzcbni  kuli  ziemskiej  , co  jest  oczywistą  nieprawdą, bo  siła  grawitacjhi  przy  szybkości  obrotu  dobowego  na  równiku  w  wymiarze  1666 km/h  zmiotła  by  te  wode w  mig, a  woda  zmieszana  w szklance  tworzy  we  wnetrzu  pustą  przestrzen.    nam  się prze4z  tysiąclecia wmawia  oczywistą  nieprawde.

Portret użytkownika danielov

Uczeni twierdza ze wulkan

Uczeni twierdza ze wulkan Cumbre Vieja jest niebezpieczny na wyspach kanaryjskich . W 1949 roku doszlo do pekniecia i przesuniecia sie masywu skalnego ku oceanowi, jesli to pier***nie do wody to bedziemy mieli 600 metrowe tsunami. Zatem czekac do nastepnej erupcji wulkanu.

Portret użytkownika Zenek ;)

"Około 8150 lat temu potężne

"Około 8150 lat temu potężne tsunami "

- 8150 - 2015 i ......

MAMY DATĘ CUDOWNEGO POJAWIENIA SIĘ ŻYDÓW (ich bożków) NA ZIEMI.... JAK WIDAĆ TAKŻE Z "DEMOKTRATYCZNYMI" "OKOLICZNOŚCIAMI" (NAPAŚĆ).......

PS.
Coś się ZnZ wali.... Wyświetla ciągle komunikat error 80004004 - od Usługi w MS Chmurze. A i reklamy wcięło.

Strony

Skomentuj