Około 790 tysięcy lat temu na Ziemię spadła ogromna asteroida

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy zyskali dowody wskazujące na to że 790 tysięcy lat temu, doszło do potężnej kosmicznej katastrofy na skutek kolizji naszej planety z asteroidą. Zderzenie z Ziemią kilometrowej średnicy ciała niebieskiego spowodowało eksplozję o sile miliona megaton trotylu.

 

Grupa niemieckich geofizyków i planetologów ustaliła, że około 790 tysięcy lat temu, w Ziemię uderzyła wielka asteroida. Naukowcy doszli do takiego wniosku, na podstawie badań różnych grup tektytów, drobinek szkła powstającego z roztopionej skały po uderzeniu meteorytu w Ziemię. Całkowita siła wybuchu na skutek kolizji była 150 razy większa niż pojemność arsenału jądrowego wszystkich krajów na Ziemi, a to jest blisko 7 tysięcy megaton.

Naukowcy pobrali próbki tektytów z Australii, Azji Południowo-wschodniej i z Kanady. Stwierdzono, że wiek większości z nich jest podobny. Najczęściej powstały one w przedziale czasu od 787 do 793 tysięcy lat temu. Oznacza to, że prawdopodobnie powstały na skutek jednego zdarzenia, kolizji z dużą asteroidą lub nawet z kometą. Ze względu na rozległy obszar, na którym znajdowano tektyty uznano, że zostały rozrzucone w wyniku upadku stosunkowo dużego obiektu, o średnicy do kilometra. Według naukowców, siła wybuchu po zderzeniu mogła dochodzić do około miliona megaton. Nie wykluczono też, że mogła być to asteroida podwójna, albo kilka asteroid lecących wspólnie.

Według szacunków geologów, konsekwencje upadku takich obiektów byłoby katastrofalne. Na Pacyfiku powstałoby potężne tsunami, które wniknęłoby na kilkadziesiąt kilometrów w głąb lądu. W Australii i zapewne w wielu innych miejscach świata, konsekwencją upadku były rozległe pożary. Ilość pyłu wzniesionego do atmosfery zmniejszyła ilość światła słonecznego docierającego do powierzchni planety tak znacznie, że średnia temperatura na Ziemi spadła. Zaskakujące jest jednak to, że nie stwierdzono istotnego wymierania gatunków po wystąpieniu tego zjawiska. Zdaje się to wskazywać na stabilność ekosystemów z tego okresu.

Wyniki badań na temat upadku asteroidy przed 790 tysiącami lat zostały opublikowane w czasopiśmie Geochimica et Cosmochimica Acta.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika jacek

uderzenie z mocą 150 razy

uderzenie z mocą 150 razy większą niż arsenał jądrowy. Więc po co gadanie , że człowiek jest w stanie swoimi ładunkami cokolwiek zrobić ziemi. Tu skała 1 km, ta co zmasakrowała dinozaury 10 km, jaka to musiała być siła. Więc 3 wojna może jedynie zniszczyć ludzi a nie ziemię. Wszystko inne jest w stanie to przetrwać.

Portret użytkownika keri

Chodzi o niemieckie dupy

Chodzi o niemieckie dupy geofizyków, którzy ekscytująco przedstawili w czasopiśmie naukowym pierdnięcie. Słusznie też zauważyli, ze nikt od tego nie padł martwy, więc będą to powtarzać częściej. To tsunami, o którym napisali, to oczywiście woda ze spłuczki.

Portret użytkownika Angelus Maximus

a kiedy mądralo powstają

a kiedy mądralo powstają tektydy...??
"Według przeważających poglądów – kulka powstała ze stopionych skał podczas uderzenia bolidu w powierzchnię Ziemi. Występujące tam skały (a prawdopodobnie i fragmenty meteorytu) stopiły się i zostały wyrzucone w różnych kierunkach, czasami nawet dość daleko od miejsca zderzenia.

  1. Według innej hipotezy tektyty są szklistymi meteorytami, które przechodząc przez atmosferę ziemską najpierw topiły się, a następnie zestalały.
  2. Tektyty mogą być pochodzenia wulkanicznego – produktami erupcji wulkanicznej na Ziemi lub na Księżycu.
  3. Tektyty mogą być produktami działalności człowieka."
  • i w tym ostatnim  wskazaniu mieści się niedopowiedziana prawda:
  • powstają podczas wybuchu nuklearnego wskutek wielkiego ciśnienia i milionów st K...a że udowodniono, iż tylko ok 1% populacji ludzkiej posiada zdolność myślenia a reszta to debile, więc przeważające poglądy to poglądy debili

Skomentuj