Około 500 tysięcy ludzi zginęło na wojnach w Afganistanie, Iraku i Pakistanie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Browna ustalili, ile ludzi zostało zabitych na wojnach, wywołanych przez Stany Zjednoczone w ramach tzw. walki z terroryzmem. Jak ustalono, inwazja na Afganistan, Irak i Pakistan przyczyniła się do śmierci około 500 tysięcy ludzi. Szokujący jest fakt, że około połowa zabitych to cywile.

 

Zgodnie z obliczeniami, Stany Zjednoczone straciły 6,951 żołnierzy na wojnach w Afganistanie i Iraku. W afgańskich, irackich i pakistańskich siłach zbrojnych oraz policji zginęło około 110 tysięcy ludzi – podobne straty poniosły bojówki antyrządowe. Z kolei około 250 tysięcy zabitych to cywile.

Wojna w Afganistanie pochłonęła około 147 tysięcy ofiar. W Pakistanie zginęło prawie 65 tysięcy ludzi, ale najwięcej zostało zabitych podczas wojny w Iraku – naukowcy oszacowali, że życie straciło tam od 280 tysięcy do 295 tysięcy ludzi.

Powyższe dane uwzględniają tylko trzy państwa i nie dotyczą Syrii i Jemenu, gdzie Stany Zjednoczone również uczestniczą w wojnach. Naukowcy z Uniwersytetu Browna zaznaczają, że liczba zabitych może być znacznie większa, ale prawdopodobnie nigdy nie poznamy prawdziwych liczb – władzom USA zależy, aby interwencje zbrojne były przedstawiane wyłącznie jako sukces walki z terroryzmem. Straty wśród cywilów są ogromne, a mogą być jeszcze większe, ponieważ działania zbrojne uniemożliwiają przeprowadzenie dokładnych analiz.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Jakie 500 tys.? Parę lat temu

Jakie 500 tys.? Parę lat temu liczbę ofiar w samym Iraku szacowano na 2 mln i to zanim Isis się dobrze rozchulało. Zresztą Daesz też stworzyli amerykanie. Na skutek tzw. wojny z terroryzmem i tzw. "arabskiej wiosny" za którą też stały działania służb specjalnych USA ze spokojem zgineły z 3 mln ludzi...

Portret użytkownika NoMail

ale po co ich męczą czemu

ale po co ich męczą czemu odrazu nie spuscili bomby? bo pod pozorem wojny domowej sięgaja po złoża których tam tubylcze plemiona nie potrafią z nich korzystać a CI co korzystają niszczą społeczną gospodarkę.

Skomentuj