Około 100 kilometrów od wybrzeża Holandii odkryto nieznany podwodny wulkan

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wygasły wulkan został przypadkowo odkryty około 100 kilometrów od wybrzeża holenderskiej wyspy Texel. To nowe odkrycie może stanowić punkt zwrotny w zrozumieniu wulkanizmu na Morzu Północnym.

 

Liczący 150 milionów lat wulkan nazwano „Mulciber” na cześć rzymskiego boga ognia. Wulkan znajduje się obecnie w stanie uśpienia co oznacza, że prawdopodobieństwo jego erupcji w najbliższym czasie jest niewielkie. Jednak procesy wulkaniczne nadal zachodzą w jego wnętrzu. ​​Wulkan może się kiedyś przebudzić i rozpocząć aktywność za 10, 100 lub nawet 10 000 lat.


Graphic: TNO/TNO

Badacze natrafili na ślady tej struktury geologicznej podczas poszukiwania źródła anomalii magnetycznych wykrywanych na dnie Morza Północnego.

 

Po wstępnym śledztwie, odkryli oni ślady po popiole wulkanicznym i skałach magmowych co ostatecznie rozwiązało zagadkę. Wulkan Mulciber znajduje sie na głębokości 3 kilometrów p.p.m i szacuje się iż powstał 150 milionów lat temu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj