Okazało się, że przez dwa stulecia koty niewiele się zmieniły, w przeciwieństwie do psów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Największa w historii analiza genetyczna kotów domowych wykazała, że ​​po dwóch wiekach hodowli zwierzęta te pozostają wierne swojemu przodkowi! Koty zachowują swój rozmiar i kształt. Koty prawie się nie zmieniają! A wszystko dlatego, że te zwierzęta są po prostu idealne!

W ramach badań naukowcy zwrócili również uwagę na fakt, że to znacząco odróżnia kota od psa. Wszystkie psy należą do tego samego gatunku, ale niektóre w ogóle nie przypominają swoich przodków. 

 

Badanie, oparte na analizie genomowej 10419 kotów rasowych i 617 kotów ulicznych, zostało przeprowadzone w celu zidentyfikowania markerów chorób genetycznych, aby dowiedzieć się, czy określone rasy kotów są podatne na określone choroby genetyczne. Ta praca pomoże poprawić zdrowie kotów poprzez ustalenie, które mutacje dominują w niektórych rasach.

Badanie zostało przeprowadzone przez dr Heidi Anderson, Senior Research Fellow in Feline Genetics w Wisdom Panel, Kinship. Anderson i współpracownicy przetestowali ponad 11 000 kotów pod kątem znanych markerów genetycznych choroby.

 

Ale czy nikt wcześniej nie sprawdzał kotów? Rzecz w tym, że wcześniej wszystkie siły skierowane były na psy. „Historycznie ludzie byli bardziej skłonni wydawać pieniądze na psy, więc było więcej funduszy na badania nad psami” – wyjaśnia Anderson. Wynika to z faktu, że psy były bardziej „dochodowymi” zwierzętami domowymi niż wolne koty.

 

To jednak doprowadziło do tego, że niektóre psy są poddawane ekstremalnym zmianom, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Dobrym przykładem są buldogi, które nie mogą rodzić w sposób naturalny, ponieważ mają za duże głowy. Dlaczego zatem ludzie nie zmienili kotów?

 

Próba stworzenia odmiennych morfologicznie ras kotów rozpoczęła się dopiero w XIX wieku, a także w tamtych czasach rozpoczęła się hodowla psów. Jednak psy zaczęły się zmieniać od czasu ich udomowienia około 15 000 lat temu.

 

W ten sposób psy przez tysiąclecia zmieniały swój wygląd, aby pełnić różne funkcje: pomagać w polowaniu, łapać „pasożyty”, zaganiać dzieci, pilnować majątku, nawet za posłuszeństwo itp. Jednak u kotów nie wykształcono nowych „funkcjonalnych” cech. Wydaje się, że koty były pierwotnie „takie same”, ponieważ, jak wykazały badania, niewiele się zmieniły przez dwa stulecia!

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lommo

Jestem długoletnim hodowcą

Jestem długoletnim hodowcą kotów nierasowych i niezbyt to tak jest że koty się nie zmieniają. 20 parę lat temu najpopularniejsze były koty białe , biało -tygryskowe, czarno-białe pół na pół. Potem pojawiło się dużo rudzielców, czy szaro- rudzielców, czy nawet biało - czarno - rudych. Gdzieś tak od 5 lat pojawiło się bardzo wiele kotów czarno - białych gdzie białego jest 10-20% głównie białe skarpetki . Przyczym te koty dość zasadniczo różnią się w kilku szczegółach od tych starszych kotów. Otóż ta najpopularniejsza obecnie rasa kotów nierasowych ma aksamitne futro a nie taką topornawą sierść, a i mają znacznie nawet 2 x dłuższy ogon od starszych typów. Mają też takie pultasy gdzie starsze typy kotów mają wręcz policzki zapadłe niczym łagiernicy. Oczywiście przy moim widzeniu wszędzie wpływów UFO to uważam że ten nowy gatunek dzikich kotów został podrzucony przez kosmitów. Mój pierwszy kotek tego typu został znaleziony rano mikroskopijny pod samochodem. Jak najpierw schowałem go do warsztatu to tak się zamelinował że pół dnia go szukałem.Potem po podchodowaniu poszedł w długą jak to kocur i wyłapałem kilka sztuk jego duplikatów ale płci żeńskiej. Tego typu koty są obecnie popularne w całym kraju a nawet w świecie bo oglądając filmiki z całego świata osób które pomagają zwierzętom jak psy i koty , to widzę że wiele osób ma dosłownie ten sam typ aksamitnego długo ogoniastego białoskarpetkowego kota.

Portret użytkownika Endymion

" przed 15 laty widac było

" przed 15 laty widac było wiele kotów łaciatych szylkretów bo po modzie na rasowce wiele z nich zostało puszczone dziko i się krzyżowały z podwórkowcami"; hodowałem krewetki, zabawa w boga i krzyżowanie DNA, kundle były spuszczane w toalecie, aby zachować najlepszy genom w akwarium, myślę, że podobnie było z kotami; sterylizacja i anihilacja. Tak selekcja rasowa/eugenika, po tym zabiegu miałem tylko Blue Velvet neocardiny, wpuścisz mieszańca do akwarium i robi się kolorowo, czystość rasy na takim akwarystycznym przykładzie.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika moon fake

Sprawa jest związana z

Sprawa jest związana z pochodzeniem kotów choć dużo szerzej patrząc, cała flora i fauna na Ziemi to zrzutka z galaktyki a koty pochodzą z Syriusza i mają wielokrotnie starszy genotyp niż psy, dlatego mało co na niego wpływa. Bzdurą jest dopatrywanie się na siłę wspólnego genomu tak różnych zwierząt czy roślin. Gdyby to wszystko miało powstać na Ziemi przez istniejącą niewątpliwie ewolucję (choć prawdziwy mechanizm jest nauce nieznany ze względu braku badań zjawiska świadomości) byłoby podobne choćby pod względem budowy oka. Oko ssaków czy ryb o źrenicy okrągłej jest z Ziemi. Reszta jest nabyta. Zarówno prostokątne źrenice barana i kilku innych, soczewkowate oczy gadów i kotowatych czy oczy kameleona.

Strony

Skomentuj