Okazało się, że lodowce Grenlandii topnieją od dołu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Przez ostatnie siedem lat zespół z University of Cambridge badał jeziora roztopowe na szczycie lądolodu Grenlandii. Ostatnie wyniki pokazują, że ta woda wnika do lodu przez pęknięcia, powodując topnienie od dołu do góry. Wygląda na to tak jakby nie działały prawa fizyki, bo jak lód może topić się od dołu do góry? 

W ramach prac naukowcy próbowali dowiedzieć się więcej o tym, jak przepływa woda z roztopów i dlaczego proces ten przebiega tak szybko. Obecnie każdego lata na powierzchni lodu tworzą się jeziora z roztopowymi wodami, ponieważ pokrywa lodowa jest narażona na działanie wyższych temperatur.

 

Naukowcy zauważyli, że wcześniej, badając podstawowe topnienie pokryw lodowych i lodowców, brano pod uwagę źródła ciepła, takie jak tarcie, energia geotermalna i ciepło utajone uwalniane podczas zamarzania wody. Jednak nigdy wcześniej nie zwracano uwagi na ciepło wytwarzane przez przepływającą stopioną wodę. 

 

Badanie warunków na dnie pokrywy lodowej okazało się trudne, ale naukowcy zastosowali technikę zwaną fazoczułą echosondą radiową, która pozwoliła im zmierzyć tempo topnienia u podstawy lodowca. Stwierdzono, że niektóre z tych prędkości są tak wysokie, jak na powierzchni, pomimo faktu, że powierzchnia jest oświetlona światłem słonecznym, a podstawa nie. Aby zrozumieć przyczyny tego stanu rzeczy, autorzy badania obliczyli ilość wód roztopowych spływających na dno lodowca, która według ich wniosku wynosiła aż 82 miliony metrów sześciennych dziennie latem 2014 roku. Według zespołu energia generowana przez taką ilość wody jest porównywalna z mocą generowaną przez największą na świecie elektrownię wodną przy Zaporze Trzech Przełomów w Chinach.

Jeśli mówimy o mocy, jaka jest dostarczana do całej pokrywy lodowej w środku lata - liczącej prawie milion kilometrów kwadratowych - to wytwarza ona więcej energii wodnej niż 10 największych elektrowni wodnych na świecie razem wziętych! Naukowcy są przekonani, że ten efekt, który nie został uwzględniony w udziale pokrywy lodowej w podnoszeniu się poziomu morza, może się tylko nasilać w miarę dalszego ocieplania się planety.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

Mam jedno pytanie , czy

Mam jedno pytanie , czy widział kto lodowiec który topi się od góry ? Rzeki lodowcowe zawsze wypływają spod nich , dodatkowo lód jako izolator cieplny (dlatego można spać w igloo) chroni skały przed szybkim wychłodzeniem przejmując na samym jego spodzie tą energię .

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Helo.

Helo.

Admin, zobacz, co tu się okazało:

https://t.me/ExposeThePEDOSendTheCABAL/9849

W skrócie:

Rządy wszystkich 198 krajów od 1944 roku prowadzą podwójną księgowość i mamy podwójne rachunki bankowe. Na jednym wmawiają nam, że jesteśmy ciągle na mega debecie, jako państwo, a na drugim gromadzą prawdziwe bogactwo i dorobek Narodów. Sumy na prawdziwych rachunkach powalają na kolana, bo są liczone w Jilionach ( Watykan 700 Jilionów dolarów, plus 2 000 000,00 ton "geen gold", jakiegoś zielonego złota chyba. Jilliony, to bliżej nieokreślona ogromna liczba. Tak podaje definicja.

Kiedyś pisałem, że jednym z ukrytych celów drugiej wojny światowej było ograbienie wszystkich Narodów ze złota, żeby nie mogły wprowadzić własnej waluty.

I teraz mamy prawdziwy powód "odwołania do odwołania" posiedzenia sejmu w sprawie ujawnienia na co są wydawane nasze podatki. Tego nie mogli powiedzieć.

Polecam wnikliwie obejrzeć filmik, bo temat poruszył autorów-i nie tylko- i na pewno będzie rozwijany, bo jest tego godzien.

Pytacie skąd mogą być pieniądze, czy też środki na odbudowę gospodarek Narodowych? Gdzie są nasze podatki? Dlaczego system bankowy doi nas na potęgę?

Na filmie jest odpowiedź. Podwójne księgowanie i rachunki państwowe. Wszystkie kraje mają od chusteczki bogactwa, ale zakitranego na własny użytek. I od 1944 roku rządy wszystkich krajów grają przeciwko swoim obywatelom. Czyli dymają nas po całości.

No cóżżżżż... wypada rozwinąć temat i sprawdzić te informacje. Bo jeżeli są, to wszyscy politycy, mówiąc krótko, mają przejebane.

*biggrin**biggrin*

Portret użytkownika Nie do końca tak

Porównajmy system monetarny

Porównajmy system monetarny do krwioobiegu człowieka. Jeśli bedziesz upuszczał krwi i sobie gdzieś przechowywał, to organizm wyprodukuje nową krew. Spróbuj potem nagle całątą krew "podbieraną" wpompować z powrotem do organizmu ... raczej katasrofa, niewykonalne powyżej pewnej granicy. Czyli jeśli masz rację, to takie pieniądze mogą byc używane do rządzenia światem, co już się dzieje. Takie działanie powinno zostać uznane jako przestępstwo, to nie bedzie łatwe, bo wystąpi oczywisty opór materii. Druga sprawa że ci najbogatsi są już poza wszelką kontrolą, nikt nie jest w stanie powiedzieć czy on to naprawdę zarobił, czy dopisał sobie kilka zer, bo co to dla niego, bank też jego Biggrin Jedynym sposobem na nich jest światowy reset dotyczący garstki największych bogaczy, bo już w głowach im się przewraca

Portret użytkownika Ar

Grenlandia to gorzysty teren,

Grenlandia to gorzysty teren, wiec lodowce splywaja czym na samym dole na skutek tarcia tworzy sie cieplo ktore topi lod. W skutek ruchu lodowiec tez peka i tymi szczelinami splywa woda z gory pod lodowiec. Tam woda nie tylko topi otoczenie ale i zlobi lodowiec wiex proces topnienia jest intensywniejszy bo powietrze jest troche izolatorem od chlodu z bryly lodowca od gory.

W jednym alpejskim lodowcu tez jest problem. Bo woda gronadzi sie wewnatrzi grozi rozerwaniem i lawina ktora zasypie miejscowosc wiec latem. Musza te wode pompowac (czy to tu byl te n news)? 

Portret użytkownika Alien1974

.............................

........................................ Pierścień ciężkości Ziemi przemieszcza się ku powierzchni globu i stąd taki efekt. A przemieszcza się z powodu zbliżającego się układu planetarnego Nibiru. Pojawienie się super masywnego obiektu w naszym układzie słonecznym spowoduje globalny kataklizm. Podobna sytuacja panuje w Rosji na już nie-wiecznej zmarzlinie, a to oznacza dla tego kraju bardzo duże problemy. Po ostatniej katastrofie  w Norylsku Rosja poniosła straty na około 300 miliardów dolarów. Niestety to dopiero początek. I tu zaczyna się problem z Ukrainą, która niegdyš była spichlerzem dla ZSRR. Jak by tego było mało, stary kgbowiec Cyryl ustami oszustki Vassuli Ryden wmówił Rosjanom, że Rosja będzie królować nad dziećmi Bożymi (czyt. nad światem). To nie może dobrze się skończyć. Prędzej czy później dojdzie do starcia między Rosją a US, co widział w swojej wizji i opisał ksiądz Czesław Klimuszko z Elbląga. Ksiądz, a jednak uczciwy człowiek.  

Strony

Skomentuj