Ogromny tankowiec po raz pierwszy na świecie przepłynął Ocean Spokojny pod autonomiczną kontrolą

Kategorie: 

Źródło: tg

Inżynierowie przygotowują statek do sprzedaży w przyszłym roku po oficjalnej certyfikacji. HD Hyundai ogłosił osiągnięcia Prism Courage, super dużego tankowca o pojemności 122 tys. ton. Jest obsługiwany przez jego spółkę zależną Avikus i jest pierwszym tak dużym statkiem, który przepłynął ocean, tj. ponad 10 tys. km pod autonomiczną kontrolą.

 

Statek opuścił port w Teksasie 1 maja 2022 r., a następnie przepłynął przez Kanał Panamski i Pacyfik. Po 33-dniowej podróży dotarł do terminalu Boryeong LNG (skroplonego gazu ziemnego) w południowej prowincji Chungcheong w Korei.

 

W drugiej połowie podróży statek znajdował się pod kontrolą autonomicznego systemu nawigacji HiNAS 2.0, który nie tylko go kontrolował, ale także szukał najlepszych tras i optymalnych prędkości w oparciu o rozwiązanie Hyundai Global Service Integrated Smartship Solution (ISS) sztuczna inteligencja.

 

HiNAS 2.0 zaowocował 7% poprawą efektywności paliwowej i 5% redukcją emisji gazów cieplarnianych. Ponadto ponad sto razy udało mu się wykryć i ominąć inne statki. Podczas rejsu Prism Courage był monitorowany przez American Bureau of Shipping i Korean Register of Shipping w celu potwierdzenia jego wydajności i stabilności.

 

Celem jest, aby HiNAS 2.0 był gotowy do sprzedaży w przyszłym roku po oficjalnej certyfikacji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj