Ogromny lej krasowy powstał w centralnej Grecji

Kategorie: 

Źródło: Internet

W pobliżu miasta Trikala znajdującego się w północno-zachodniej części regionu Tesalia, doszło do powstania sporego zapadliska. Średnica, wciąż powiększającego się leju to już ponad 9 metrów.

 

Do zjawiska doszło w Górach Koziakas i bardzo zaniepokoiło ono mieszkańców tej pięknej okolicy. Geolodzy zgadzają się z nimi, że to bardzo niekorzystne zjawisko zwiastujące potencjalne problemy.

Według ostatnich pomiarów głębokość tego sinkhole wyniosła już ponad 7 metrów. Eksperci sugerują, że powstawanie tak dużego rozlewiska wskazuje na jakieś negatywne zmiany w gęstości warstwy wapienia, prawdopodobnie poprzez działanie wód gruntowych.

Aktualnie trwają badania specjalistów, którzy starają się ustalić przede wszystkim tempo powiększania się tej formacji geologicznej. Naukowcy dokonają tez oceny ryzyka wystąpienia kolejnych takich zdarzeń, zwłaszcza w pobliżu siedlisk ludzkich.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj