Ogromne złoża złota w Czechach. Ich wartość szacowana jest na 20 miliardów euro

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

W Czechach pod ziemią znajduje się złoto o wartości 20 miliardów euro. Nie będzie ono jeszcze wydobywane, w przeciwieństwie do litu, którego złoża w dobie ekologicznego szaleństwa wymuszającego na wszystkich elektromobilność, są być może równie wartościowe jak złoto.

 

Jilove u Prahy to malownicze miasteczko liczące prawie 5 tys. mieszkańców i ;posiadające wiele zabytków. Dziś obszar rzeki Sazau, dopływ Wełtawy w pobliżu Pragi, jest popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców Pragi. W XIV wieku miasto, które po niemiecku nazywano „Sova”, było trzecim najważniejszym miastem królestwa czeskiego po Pradze i Kutnej Horze i liczyło ponad 10 tys. mieszkańców.

 

Już za panowania Karola IV (1355–1378) Jilove było ważnym ośrodkiem wydobycia złota. Większość Pragi została zbudowana na dochodach ze złota, w tym niektóre budynki Uniwersytetu Karola, które wciąż stoją. W pobliżu i wokół Jilova znajduje się około siedmiu ton złota.

 

Wydajność niektórych kopalń (zakończono produkcję w 1968 r.) wynosiła do czterech gramów na tonę urobku, co byłoby opłacalne przy dzisiejszych cenach złota. Problem w tym, że Jilove jest częścią terenu rekreacyjnego. Jednak wielu mieszkańców chciałoby wrócić do czasów, kiedy w Jilovie wydobywano złoto.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj