Ogromne pęknięcia ziemi na Filipinach wzbudzają obawy przed silnym trzęsieniem ziemi

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Kilka ogromnych pęknięć rozrywa ziemię w rejonie Valderramma, Antica na Filipinach. Zjawisko trwa od 10 czerwca 2021 roku. Do tej pory około 200 mieszkańców zostało ewakuowanych ponieważ pęknięcia w ziemi wciąż się powiększają.

 

Region Antica znajduje się w strefy subdukcji, która biegnie pod uskokiem filipińskim. Ruch płyty Sunda i filipińskiej płyty morskiej wzdłuż tych uskoków, wpływa na wszystkie regiony przybrzeżne Filipin.

 

Lokalne władze otrzymały pierwsze raporty o pęknięciach 10 czerwca. W piątek pęknięcia oszacowano na 250 metrów i rosły. Pęknięcia zniszczyły 8 domów i częściowo uszkodziły 9 kolejnych, a także budynek administracyjny i kaplicę.

Na tym tle pojawiły się obawy, że w okolicy może wystąpić duże trzęsienie ziemi. Czy te pęknięcia są związane z ruchem strefy subdukcji i czy są spowodowane ciśnieniem gromadzącym się w strefie uskokowej? W tej chwili nikt nie umie odpowiedzieć na te pytania.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj