Ogromne osuwisko w Peru tworzy naturalną zaporę wzdłuż rzeki Colca

Kategorie: 

Źródło:

Należący do NASA satelita Landsat 8 uchwycił osuwisko ziemi w Achomie w Peru. Doszło do niego około połowy czerwca i okazało się, że nie tylko zniszczyło niektóre nieruchomości, ale także stworzyło naturalną zaporę rzeki Colca.

 

We wczesnych godzinach rannych 18 czerwca zbocze wzgórza w okolicy poluzowało się i ześlizgnęło w formie ogromnego osuwiska, które zniszczyło do 81 hektarów pobliskich pól uprawnych należących do około 70 rodzin.

Widok terenu osuwiska z 7 czerwca - źródło: NASA/Landsat 8

Osunięcie ziemi spowodowało również powstanie naturalnej tamy o wysokości prawie 50 m wzdłuż rzeki Colca i spowodowało powodzie w dolinie. Było to na tyle duże osuwisko, źe zablokowana została niemal cała dolina, a odcięcie biegu rzeki Rio Colca spowodowało powstanie nowego jeziora.

Widok osuwiska z 23 czerwca - źródło: NASA/Landsat 8

Ponad 2 km koryta rzeki zostało odcięte, co wywołało obawy o dalsze osuwiska, ponieważ kumulująca się woda w perspektywie czasu może wywołać jeszcze większe kłopoty. Peruwiański rząd ogłosił stan wyjątkowy dla Achomy i Ichupampy który ma trwać dwa miesiące. Władze podjęły próbę spuszczenia gromadzącej się wody za pomocą pomp silnikowych, jednocześnie trwa akcja w celu usunięcia zapory z ziemi jaka powstała po osuwisku.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj