Ogromne dziury koronalne na Słońcu mogą wywołać silną burzę magnetyczną

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Na tarczy słonecznej po raz kolejny pojawiły się olbrzymie dziury koronalne, które emitują strumienie wiatru słonecznego. Mimo, że aktywność Słońca pozostaje niewielka i zdarzają się najwyżej rozbłyski klasy C to nie można wykluczyć, że któryś ze strumieni cząstek z dziur koronalnych trafi w Ziemię.

 

Może się tak stać w ciągu najbliższych 3 dni. Obecnie prędkość wiatru słonecznego wynosi około 380 km/s a gdy dojdzie do interakcji ze strumieniem prędkość ta może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Dla nas oznacza to, że prawdopodobnie rozpocznie się burza magnetyczna.

Źródło: helioviewer.org

Tego typu zjawiska potrafią zadziwić intensywnością. Oczywiście konsekwencją burzy magnetycznej będzie też możliwość obserwowania zorzy polarnej znacznie dalej niż normalnie. Ostatnia aktywność słoneczna była na tyle wyjątkowa, że zorze widziało wiele osób w całej Polsce. Czy tym razem będzie podobnie? Przy indeksie fluktuacji magnetycznych Kp powyżej wielkości 6 można już myśleć o prowadzeniu takich obserwacji na terenie naszego kraju.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu o Słońcu:

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj