Ogromne białe kulki wypełniły argentyńskie plaże

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Po sztormie na plażach Argentyny ludzie zaczęli znajdować dziwne obiekty w postaci białych kulek, podobne do dużych pereł. Jednak pomimo całego piękna zjawisko to jest bardzo niebezpieczne dla populacji zwierząt morskich.

 

Ślimaki Adelomelon brasiliana spędzają życie w przybrzeżnych wodach Brazylii, Urugwaju i Argentyny. Tam ślimak, którego brązowa lub popielata skorupa może dorastać do 18 centymetrów długości, żeruje, rośnie i łączy się w pary. Naukowcy nie wiedzą nic na temat diety tego zwierzęcia, ale jego współbracia z rodziny Volutidae są mięsożercami.

 

W przeciwieństwie do gatunków, które składają jaja w osłoniętych miejscach, takich jak skały, A. brasiliana pozostawia swoje potomstwo na otwartym morzu. Mleczne, przezroczyste kule wielkości piłki tenisowej unoszą się w wodzie w pobliżu brzegu.

 

Może występować ich ogromna różnorodność i wszystkie chronią przyszłe potomstwo mięczaków. Jeśli jednak ślimaki mają pecha, ich kapsułki są wyrzucane na brzeg. Dzieje się tak zwykle podczas sztormów. Setki lub tysiące jaj mogą koncentrować się wzdłuż brzegu, sprawiając wrażenie dużych pasm pereł lub koralików wyznaczających linię przypływu. Dla ludzi to dziwny, piękny widok.

 

Kiedy jaja A. brasiliana uderzają o brzeg, może to oznaczać śmierć dla rosnących w nich młodych. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Malacologia badacz Diego Luzzatto zauważa, że sztormy mogą pozostawić kapsułki na plaży na długi czas, co prowadzi do masowej śmierci potomstwa już i tak niezbyt licznych zwierząt. Jaja tych ślimaków są atakowane przez ptaki morskie, ponieważ są dobrze widoczne na powierzchni wody. Będąc na piasku, te ogromne perły praktycznie nie mają szans na powrót do oceanu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj