Ogromna masa lodu oddzieliła się od lodowca na Grenlandii

Kategorie: 

Źródło: NASA

Z największego szelfu lodowego w Arktyce, 79N, położonego w północno-wschodniej Grenlandii, oddzieliła się ogromna masa lodu. Strefa ucieczki obejmuje około 110 kilometrów kwadratowych, zdjęcia satelitarne pokazały, że lód rozpadł się na małe kawałki.

Naukowcy z Uniwersytetu Friedricha-Aleksandra w Niemczech podali, że lodowiec 79N ma około 80 km długości i 20 km szerokości. Na przedniej krawędzi 79N dzieli się na dwa, jedna gałąź skręca na północ i to właśnie ta gałąź jest obecnie podzielona.

 

Dużym problemem dla platform lodowych jest obecność na nich stopionej wody, która wypełnia i poszerza pęknięcia, co osłabia szelf lodowy. Oceanografowie zauważyli wyższe temperatury morza, które powodują topnienie szelfu lodowego poniżej.

Obecnie lodowiec jest dość stabilny ze względu na fakt, że jest zakotwiczony przez kilka małych wysepek. Jeśli obecne ocieplenie się utrzyma, 79N będzie się rozpadać jeszcze przez 10 do 20 lat. Region ten ocieplił się od 1980 roku o 3 stopnie Celsjusza, a w latach 2019 i 2020, Grenlandia odnotowała latem rekordowe temperatury .

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj