Ogromna góra lodowa w najbliższych dniach może oderwać się od Antarktyki

Kategorie: 

Źródło: John Sonntag/NASA/Uniwersytet w Swansea

Olbrzymia góra lodowa może oderwać się od Antarktyki w każdej chwili. Została ona odkryta przez naukowców z Wielkiej Brytanii w 2010 roku, a od 2016 zaczęła odrywać się od lodowca. Kiedy całkowicie odłączy się od stałego lądu, ponad 700 km2 lodu zacznie dryfować po oceanie.

 

Wiadomość została podana przez Europejską Agencję Kosmiczną. Europejski satelita monitorujący lodowce – CyroSat, określił precyzyjne dane dotyczące grubości góry lodowej. Mimo dużej ilości informacji, naukowcy nadal nie są pewni co się stanie, kiedy góra na dobre odłączy się od lądu.

Glacjolog Anna Hogg z Uniwersytetu Leeds powiedziała: „Góra ta może rozpaść się na mniejsze kawałki, nawet zaraz po oderwaniu się. Jednak cała, czy w kawałkach, niesiona przez pływy morskie, może dotrzeć nawet do Falklandów, ponad półtora tysiąca kilometrów od miejsca, w którym odłączyła się od stałego lądu.”

Zdaniem Adriana Luckmana z Uniwersytetu w Swansea w Wielkiej Brytanii, kiedy góra oderwie się, reszta wybrzeża również straci na stabilności. Innymi słowy istnieje szansa, że pozostały teren również może zacząć odłączać się od lądu.

 

Niektórzy naukowcy martwią się, że zjawisko to może skutkować podniesieniem się poziomu mórz i oceanów. Glacjolog Amanda Fricker twierdzi, że takie odrywanie się lądolodu jest całkowicie normalne. Dzieje się tak od tysięcy lat i jest to naturalny proces.

Póki co, niemożliwe jest dokładne ustalenie daty, kiedy góra lodowa odłączy się od stałego lądu. Obrazy z satelity mówią jednak, że stanie się to w niedługim czasie. Martin O’Leary, glacjolog obserwujący zjawisko napisał na swoim Twitterze, że ostatnie pasmo łączące górę z lądolodem ma już tylko niecałe 5 kilometrów długości.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.plKomentarze

Portret użytkownika Suspect.

Góra lodowa jak została '

Góra lodowa jak została ''odkryta'' nie mogła być górą lodową. Staje się nią po oderwaniu od większej całości i luźnym dryfowaniu w wodzie. Skoro w 2016 zaczęła się odrywac , to w dalszym ciągu nie jest górą lodową. Skoro nie jest Górą do tego momentu, nie mogła zostać ''odkryta''. Nie odkryta Góra(bo nią nie jest) nie wiadomo kiedy się odłączy ale może ona zaraz po odpadnięciu rozpaść się na kawałki. Więc Górą nigdy nie zostanie. Ale i tak wiadomo gdzie dotrze jak już oderwie się od Lądu do którego nie jest przyczepiona, bo jest tylko częścią większego lodu a nie lądu. Mniemana Góra jak już oderwie się od Lądu, którego częścią nie jest sprawi , że pozostały lód straci na stabilości  mimo, że nawet mało rozgarnięci wiedzą, że jezeli od czegoś dużego oderwie się spora część, to ta pozostała staje się stabilniejsz, bo nic jej tam na boku już nie wisi. Mimo , że Glacjolog(naukowiec) mówi , że to normalny proces trwający od tysiącleci i nic nadzwyczajnego z tym sie nie wiąże, ''naukofcy'' martwią się , że jak juz Góra lodowa, którą nie jest i może nie bedzie, oderwie się od Lądu mimo, że odrywa nie od lodu, podniesie poziom Mórz, których jeszcze żadna góra nie podniosła w tak znacznym stopniu , że możnaby się tego obawiać. Dla swiętego uspokojenia, że mimo zdjęć satelitarnych  które mówią , że oderwie sie ta niedoszła Góra w bardzo krótkim czasie,stwierdzili, że nie wiadomo kiedy to się stanie.

Więcej bzdur niż linijek tekstu.  Taki jeden Rysiek z polskiej polityki , może się z tego tekstu uczyć swoich mądrości.

.

Portret użytkownika okd

Nie od Antarktyki, gdyż jest

Nie od Antarktyki, gdyż jest to część świata w której skład wchodzi wszystko od równoleżnika 60°S do 90°S (Ocean Spokojny, wyspy, Antarktyda), tylko od kontynentu Antarktydy. Gdyby hipotetycznie część lądu "oderwało się" od Australii, to nie powiemy, iż owy ląd oderwał się od części świata zwanej Oceanią i Australią, tylko oderwał się od kontynentu Australia. 

Skomentuj