Ogromna góra lodowa oderwała się od lądolodu Antarktydy

Kategorie: 

Źródło: USGS

Gigantyczna góra lodowa o powierzchni 1270 kilometrów kwadratowych oderwała się od Antarktydy. Blok lodu wielkości dużego miasta podryfował w Oceanie Południowym.

Góra lodowa oderwała się od szelfu lodowego Brunt, w którym mieści się brytyjska stacja badawcza Halley. Ponad dziesięć lat temu na lodowcu o grubości 150 metrów zaczęły pojawiać się duże pęknięcia. W styczniu jedna z największych szczelin zaczęła szybko rosnąć, zwiększając jej długość o jeden kilometr dziennie. W piątek 26 lutego w ciągu kilku godzin szczelina ta rozszerzyła się o kilkaset metrów, w wyniku czego powstała góra lodowa.

 

Jak twierdzą brytyjscy naukowcy, oddzielenie się lodu nie stwarza zagrożenia dla stacji, gdyż jeszcze w 2016 roku została ona przeniesiona w głąb kontynentu, aby w przypadku oderwania się góry lodowej nie dała się ze sobą unieść. Dwunastu pracowników opuściło stację w połowie lutego w związku z nadejściem zimy na Antarktydzie.

 

Według niej naukowcy wykorzystują obrazy z satelitów Europejskiej Agencji Kosmicznej, NASA i niemieckiego statku kosmicznego TerraSAR-X. Mówiąc o kierunku góry lodowej. Eksperci twierdzą, że góra lodu ​​może oddalić się od kontynentu lub osiąść na mieliźnie i pozostać blisko lodowca.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika jaceks77

Coś chyba naprawdę

Coś chyba naprawdę nieciekawego się dzieje w pogodzie, skoro w połowie lutego nadeszła zima na Antarktydę. To by świadczyło o globalnym ochłodzeniu, jeżeli w miesiącach letnich na półkuli południowej nadchodzi zima Smile

Portret użytkownika ​euklides

No i po ch.. jacyś kolesie

No i po ch.. jacyś kolesie mieniący się naukowcami latają tam i obserwują jak dzieci, pękający lód marnując hektolitry paliwa, sprzętu i żywności, dostając jeszcze za tą zabawę kasę z tego co ukradziono podatnikowi.

Skomentuj