Ogromna góra lodowa oderwała się od Antarktydy Wschodniej

Kategorie: 

Źródło: sentinel.esa.int

Gigantyczna góra lodowa ważąca 315 mld ton i mierząca 1636 km2 oderwała się od lodowca szelfowego Amery znajdującego się na Antarktydzie Wschodniej. Jak informują naukowcy, jest to największa góra lodowa od ponad pół wieku.

Amerykańska administracja rządowa National Oceanic and Atmospheric Administration nadała już nazwę gigantycznej górze lodowej, określając ją jako „D-28”. Całkowita powierzchnia ogromnego bloku lodu jest porównywana do wielkości regionu administracyjnego Wielki Londyn w Wielkiej Brytanii, który obejmuje m.in. miasto Londyn.

Choć wydarzenie to może budzić grozę, eksperci szybko przystąpili do uspokajania opinii publicznej. Cielenie się lodowców to całkowicie naturalny proces i nie ma on związku ze zmianami klimatycznymi. Według obserwatorium Ziemi NASA około 16% pokrywy lodowej Antarktydy regularnie ulega cieleniu, czyli procesowi odłamywania się fragmentów lodowca, z którego powstają góry lodowe.

Źródło: NASA

Co ciekawe, ocielenie się lodowca było przewidywane już od 2002 roku, gdy odkryto powiększające się pęknięcia w miejscu, w którym oderwała się góra lodowa. Szacowano, że D-28 ocieli się w latach 2010-2015, jednak naukowcy musieli poczekać dodatkowe 4 lata, aby pęknięcie wreszcie doszło do skutku.

„Glacjolodzy nie są zaniepokojeni większością takich procesów, ponieważ jest to naturalne dla Antarktydy od tysięcy lat” – wypowiedziała się prof. Helena Fricker dla The Guardian, dodając jednak, że istnieje potencjalny związek między zmianami klimatu a zachowaniem powierzchni lodowej Antarktydy.

Analiza NASA opublikowana na początku bieżącego roku wykazała, że lód na Antarktydzie doświadcza gwałtownego spadku, posiadając najniższą objętość od 40 lat. Naukowcy szacują również, że lodowce topnieją aż 6 razy szybciej niż w 1979 roku. W latach 1992-2017 Antarktyda straciła 3 biliony ton lodu, co podwyższyło globalny poziom morza o 8 mm.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj