Ogromna góra lodowa A23a ożywa po trzech dekadach bezruchu

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Góry lodowe od wieków fascynują ludzi swoim majestatycznym pięknem i potężnymi rozmiarami. Jednym z najbardziej imponujących przykładów jest góra lodowa A23a, której historia i ruch w ostatnich latach zwracają uwagę naukowców i pasjonatów natury na całym świecie.

 

A23a, największa góra lodowa na świecie, zaczęła się poruszać po raz pierwszy od trzech dekad. Ta kolosalna bryła lodu, większa niż stan Rhode Island, zajmuje powierzchnię 4000 km kwadratowych i ma grubość około 400 metrów. Uformowała się w sierpniu 1986 roku, oddzielając się od wybrzeża Antarktyki, i od tego czasu pozostaje na dnie Morza Weddella. Jednak najnowsze zdjęcia satelitarne ujawniły jej znaczny ruch w ostatnich latach.

 

Naukowcy z British Antarctic Survey (BAS) uważnie obserwują postępy A23a. Przewiduje się, że ta góra lodowa wielkości miasta będzie dryfować wzdłuż Antarktycznego Prądu Okołobiegunowego i ostatecznie dotrze do południowego Oceanu Atlantyckiego, gdzie stopniowo się roztopi. Dr Andrew Fleming, specjalista ds. teledetekcji w BAS, zastanawia się nad przyczyną nagłej podróży góry lodowej. Mimo spekulacji, dokładny powód pozostaje nieznany.

 

Góry lodowe mają nie tylko ogromne znaczenie w historii, ale także w języku. Termin „góra lodowa” pochodzi od holenderskiego słowa „ijsberg”, co oznacza „lodową górę”. Góry lodowe powstające na Antarktydzie zazwyczaj są większe i mają płaskie wierzchołki, podczas gdy te pochodzące z Grenlandii w Arktyce są mniejsze i często mają nieregularny kształt. Ciekawym faktem jest to, że około 90% masy góry lodowej znajduje się pod powierzchnią wody, co dało początek popularnemu wyrażeniu „czubek góry lodowej”, oznaczającego sytuację, w której widoczna jest tylko niewielka część znacznie większego problemu.

 

A23a straciła na chwilę tytuł największej góry lodowej świata w maju 2021 roku, gdy od lodowca szelfowego Ronne na Morzu Weddella oderwała się góra lodowa A76. Jednak nawet A23a blednie w porównaniu z największą zarejestrowaną górą lodową z listopada 1956 roku, która była trzy razy większa od Wielkiej Wyspy Hawajów.

 

Podróż A23a jest nie tylko fascynującym zjawiskiem, ale także ważnym obiektem badań dla naukowców. Monitorowanie jej postępów i badanie czynników, które spowodowały jej uwolnienie po tylu latach, przypomina o dynamicznej naturze lodowych krajobrazów naszej planety i procesach w nich zachodzących. To niezwykłe wydarzenie podkreśla znaczenie badań nad zmianami w środowisku naturalnym i ich wpływem na naszą planetę.

 

Ocena: 

2
Średnio: 1.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj