Kategorie:
Ogromna asteroida przeleciała między orbitami Ziemi i Księżyca po raz pierwszy od dziesięciu lat. Ekstremalny przelot ciała niebieskiego został ogłoszony 26 marca przez służbę prasową amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).
W nocy z 25 na 26 marca astronomowie obserwowali przelot asteroidy 2023 DZ2 o średnicy od 40 do 90 metrów. Kosmiczne ciało, którego rozmiar naukowcy nazwali solidnym, przemknęło obok Ziemi w odległości zaledwie 160 tysięcy kilometrów. To mniej więcej połowa średniego dystansu z Ziemi na Księżyc i w kategoriach kosmicznych to wręcz przelot o włos.
Jak zauważyli naukowcy, asteroidy o tak imponujących rozmiarach przelatują w bliskiej odległości od naszej planety mniej więcej raz na dziesięć lat. Jednocześnie naukowcy podkreślili, że zbliżenie się do Ziemi daje niepowtarzalną szansę lepszego zbadania komicznego gościa, a ryzyko zderzenia z naszą planetą przy tym przelocie było niewielkie.
Takie ciała niebieskie to tak zwane obiekty NEO (ang. Near-Earth Objects) czyli obiekty kosmiczne, które mają orbitę w pobliżu Ziemi i mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla naszej planety, gdyż istnieje ryzyko kolizji z Ziemią. NEO to przede wszystkim asteroidy oraz komety, które zbliżają się do Ziemi na dystans mniejszy niż 1,3 au (jednostki astronomiczne, czyli średnia odległość Ziemi od Słońca). W zależności od wielkości i masy, obiekty NEO mogą mieć różne konsekwencje w przypadku kolizji z Ziemią. Małe obiekty, takie jak meteoryty, często spalają się w atmosferze, ale większe mogą wywołać duże zniszczenia, takie jak trzęsienia ziemi, tsunami i ogromne pożary.
Monitorowanie i badanie obiektów NEO jest ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa Ziemi przed możliwymi zagrożeniami i aby uzyskać lepsze zrozumienie historii naszego Układu Słonecznego i kosmosu.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
POLECAM https://www.bitchute.com/channel/VyiltlHkDhZK/
https://www.bankier.pl/tag/afery-rzadu-pis