Ogromna asteroida 3122 Florence przeleci wkrótce koło Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Amerykańska agencja kosmiczna NASA  od dawna obserwuje orbitę dużej asteroidy znanej jako 3122 Florence. Mierzy ona aż 4,4 kilometra średnicy i według wyliczeń, 1 września, minie Ziemię w odległości około 7 milionów kilometrów.

 

Obiekt ten prawie na pewno nie zagrozi naszej planecie. Nie będzie to ekstremalnie bliski przelot jak w przypadku niewielkiej 2012 TC4, która przeleci zaledwie w odległości 45 tysięcy kilometrów od powierzchni Ziemi. W tym przypadku 3122 Florence znajdzie się w odległości aż 15 razy większej niż średni dystans z Księżyca do Ziemi.

Właściwie przejście 3122 Florence jest wyjątkowe nie tylko z tego powodu, że jest to potencjalnie niebezpieczna kosmiczna skała, ale przede wszystkim  ze względu na fakt, ze jest to jedna z największych znanych nam asteroid. Trudno się zatem dziwić, że pojawienie się jej w naszej okolicy wzbudza zainteresowanie.

 

Przy tej wielkości ciała niebieskiego jak 3122 Florence, do jego obserwowania wystarczą nawet lornetki, ale obiekt nie będzie na tyle jasny, aby obserwować go bez pomocy bardziej zaawansowanej optyki. Najlepiej wykorzystać średniej wielkości teleskopy w układzie Newtona, Maksutowa lub po prostu typowe refraktory.

Orbity takich ciał niebieskich jak 3122 Florence często ewoluują i po jakimś czasie wyliczenia ich trajektorii w przestrzeni trzeba korygować. Wiadomo jednak, że według wszelkich dostępnych danych ta duża asteroida nie zagrozi Ziemi jeszcze przynajmniej przez 160 lat, w czasie których dojdzie jeszcze przynajmniej do kilkunastu takich spotkań. 

Zdjęcia radarowe z poprzedniego przelotu 3122 Florence

Trzeba jednak przyznać, że nie jest codziennością, tak bliski przelot tak dużej asteroidy zatem warto to odnotować. Z pewnością będzie to tez okazja do obiecujących obserwacji radarowych, które pozwolą zaznajomić się z kształtem tego obiektu. 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika MINOTAUR

Moje kochane dzieciatka.

Moje kochane dzieciatka. Zawsze interesuja mnie nietypowe zjawiska. W artykule jest mowa o brylce materii ktora nas minie zdala i bedziemy mogli sobie ja jeszcze pogladac. Zycze wam osobiscie milych wrazen i mam nadzieje, ze nie jest to zwiastun czegos duzo bardziej powaznego.

Dobranoc

Skomentuj