Ogniwa fotowoltaiczne z grafenu będą tworzyć energię ze światła słonecznego i wody

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W kwestii fotowoltaiki, naukowcy skupiają się przede wszystkim na tym aby zwiększyć wydajność paneli słonecznych, tak aby mogły przekształcać jak największe ilości promieniowania słonecznego w energię. Jednak specjaliści z Ocean University w Qingdao pracują nad wyjątkową technologią, która będzie mogła funkcjonować nawet w nocy i nie będzie musiała polegać wyłącznie na Słońcu.

 

Przełomowa technologia opisana przez chińskich naukowców w zasadzie niczym nie różni się od dostępnych paneli słonecznych, za wyjątkiem ciekłego grafenu, dzięki któremu ogniwo dodatkowo produkuje energię w wyniku kontaktu z wodą i może tak naprawdę pracować w każdych warunkach pogodowych. To z kolei przełoży się na większe ilości energii, jakie będzie można wyprodukować w ciągu jednej doby.

Nowa technologia będzie niezwykle przydatna zwłaszcza w regionach, gdzie opady deszczu są na porządku dziennym. Panele te mogą generować energię podczas słonecznych dni a także gdy niebo zostanie pokryte chmurami i zacznie padać deszcz - zarówno w dzień, jak i w nocy.

Uczeni chcą teraz przejść z etapu proof-of-concept i zbudować ogniwo, zdolne do gromadzenia energii nawet przez 24 godziny na dobę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wkrótce nowe ogniwa fotowoltaiczne doprowadzą do rewolucji w produkcji enegii odnawialnej.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika mirmił

Najpierw trzeba przestać

Najpierw trzeba przestać MARNOTRAWIĆ energię - co jest niestety wciąż powszechne . (jednorazówki ,postarzanie, "tumiwisizm" ,przesadne wygodnicto ,głupota itp.)  A dopiero potem można próbować zastępować "brudne" technologie "czystymi" .. W przeciwnym razie wszelkie podobne temu wisiłki nie mają sensu i pozostaną jedynie alternatywna ciekawostką. Mimo wszystko każdy postęp w tym kierunku cieszy , tylko jak to pogodzić z powszechnym rozpylaniem w powietrzu "chemitrailsów" ,które zasłaniają światło słoneczne ??? Skutek jest taki : jeden SRA a drugi sprząta - efektu nie widać.

Skomentuj