Ogłoszono przyczynę, która wywołała epokę lodowcową

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z University of Arizona podali przyczynę, która w starożytności wywołała epokę lodowcową na Ziemi. Ich zdaniem chodzi o naruszenie kanałów oceanicznych na kanadyjskim archipelagu arktycznym. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Geoscience.

 

Eksperci stworzyli szczegółową symulację komputerową, która realistycznie odtworzyła warunki panujące na planecie na początku ostatniej epoki lodowcowej. Do modelu wprowadzono również większe obszary lądolodu półkuli północnej z dużą szczegółowością przestrzenną.

 

Okazało się, że „bramy” oceanu pomiędzy wyspami w kanadyjskim archipelagu arktycznym są kluczowym czynnikiem wpływającym na klimat północnego Atlantyku, który tworzy lądolód w Skandynawii. Zablokowanie tych „bram” lodem prowadzi do niedostatecznego ochłodzenia półkuli północnej, co prowadzi do naruszenia powstawania złóż lodu w północnej Kanadzie i na Syberii, a nie w Skandynawii. Udało się to również udowodnić na modelu komputerowym, gdzie zablokowano drogi wodne między wyspami archipelagu.

 

Wnioski naukowców potwierdziły dane z Północnego Atlantyku, które donoszą o lodowcach w północnej Kanadzie, które powstały kilka tysięcy lat przed ich pojawieniem się w części europejskiej. Zdaniem autorów pracy, ich odkrycia dotyczą wszystkich epok lodowcowych, nie tylko ostatniej. Ponadto ich model ujawni nieznane wcześniej interakcje w systemie Ziemi.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika eoś

lud co zablokował ocean xDDD

lud co zablokował ocean xDDD

kolejna szatańska ściema .... która mówi mniej więcej tak: potopu nie było (mimo że na całym świecie pełno śladów jest) ale był lód co zablokował ocean 

Diabeł kupuje takich naukowców na pęczki, tym chętniej, że mu się teoria ewolucji rozlatuje xDDD 

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Rafał Reperowski

To co podają jest bzdurą, bo

To co podają jest bzdurą, bo na Syberii wykopywano jeszcze mamuty w 20w. które były świetnie zachowane z żarciem w żołądku. To oznacza, że mamut zamarzał w krótkim czasie, zlodowacenie przyszło nagle, a nie zmiany klimatu. To była katastrofa klimatyczna, pytanie tylko co ją wywołało. W obecnych czasach mogła to by być wojna atomowa.