Kategorie:
Nowe badanie mówi, że oglądanie telewizji przez ponad cztery godziny dziennie zwiększa ryzyko powstania zakrzepów krwi o ponad 35%, w porównaniu z oglądaniem mniej niż 2,5 godziny dziennie. Poza tym aktywność fizyczna generalnie nie zmniejsza ryzyka przedłużonego oglądania telewizji, ale jeśli te czynności podzieli się na czynności minimalne, to ryzyko można zminimalizować, a nawet całkowicie wyeliminować.
Odkąd pojawił się streaming, „oglądanie telewizji” weszło do naszego codziennego leksykonu. Oznacza to, że oglądanie ulubionego serialu lub serii filmów przez dłuższy czas bez przerwy, „objadanie się” prawdopodobnie nie jest czymś, co ludzie nagle przestaną robić. Niestety, tak długie sesje telewizyjne mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowe (Venous Thromboembolism - VTE), powszechnie znanej jako zakrzepica, która może poważnie zakłócić każdy maraton oglądania. Teraz to ryzyko zostało określone ilościowo, a naukowcy oferują potencjalne i zaskakująco proste rozwiązanie.
Długotrwałe oglądanie telewizji wiąże się z bezruchem, który jest czynnikiem ryzyka VTE. Dlatego zachęca się ludzi do poruszania się po operacji lub podczas lotów długodystansowych. Ryzyko to istnieje, ponieważ gdy osoba siedzi w ciasnej pozycji przez długi czas, krew zamiast krążyć w kończynach, może prowadzić do zakrzepów krwi. Ponadto, podjadacze mają tendencję do spożywania niezdrowych przekąsek, co może prowadzić do otyłości i wysokiego ciśnienia krwi, co zwiększa prawdopodobieństwo powstawania zakrzepów krwi.
Niestety, to samo badanie pokazuje, że aktywność fizyczna nie eliminuje zwiększonego ryzyka powstawania zakrzepów krwi związanych z długotrwałym oglądaniem telewizji. Aby dojść do tego wniosku, naukowcy przeprowadzili metabadanie, w którym połączono wyniki trzech poprzednich badań, aby wyodrębnić preferowane informacje. W sumie przeanalizowano metadane ponad 130 tysięcy osób, zwłaszcza tych, które wcześniej nie miały VTE, co dało naukowcom ogromną ilość danych, z których mogli wyciągnąć wnioski. Połączenie wielu badań w metaanalizie daje większą próbkę i sprawia, że wyniki są dokładniejsze i bardziej wiarygodne niż wyniki pojedynczego badania.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.
https://youtu.be/IXy3tl64bGI
Strony
Skomentuj