Oficjalnie uruchomiono europejskie centrum ostrzegania przed asteroidami

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Europa uruchomiła własny system ostrzegania przed obiektami kosmicznymi, które mogłyby zagrozic bezpieczeństwu naszej planety. Ponieważ naszą najsłabszą stroną jest obecnie możliwość detekcji groźnych ciał niebieskich należy ten krok docenić.Od upadku na Rosję nieznanego wcześniej obiektu minęły już ponad 3 miesiące. Bez wątpienia zdarzenie z 15 lutego 2013 zrobiło na wszystkich wrażenie, równiez na naukowcach i decydentach dysponujących budżetem, którym mogliby wesptrzeć śmiałe projekty naukowe. Beneficjentem korzystnej dla tego typu inicjatyw atmosfery jest bez wątpienia Europejska Agencja Kosmiczna - ESA, która właśnie uruchomiła "Centrum koordynacji NEO" ( Near Earth Object). ma to być system wczesnego ostrzegania informujący o bliskich przelotach potencjalnie niebezpiecznych ciał niebieskich.

Wokół Słońca kraży ponad 600 tysięcy takich obiektów o wielkości od kilku metrów do kilkudziesięciu kilometrów. W pobliżu Ziemi przelatuje przynajmniej 10 tysięcy z nich. Centrum ESA będzie wykorzystywało sieć teleskopów dzięki której może się udać zobaczyć więcej takich potencjalnych kłopotliwych skał kosmicznych. Amerykańska NASA również posiada takie centrum, ale nie zdołało ono wykryć obiektu, który spadł nad Czelabińskiem. Eksperci przyznają, że są w stanie obserwować 90% obiektów o średnicy większej niż 140 metrów. Obiekt znad Rosji miał od 17 do 20 metrów średnicy.
 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Załóżmy, że kiedyś uzyskają

Załóżmy, że kiedyś uzyskają wysoką precyzję pomiarów i będą mogli ze 100% pewnością określić, gdzie taki meteoryt upadnie. Teraz zastanówmy się czy gdyby taki meteoryt miał walnąć przy dzisiejszych uwarunkowniach politycznych w Syrię to by przed tym ostrzegli? Tylko czekać aż rządy zaczną tym asteroidom pomagać. Możliwości ratowania Ziemi przed zagrożeniem z kosmosu dają nowe, imponujące możliwości. Ruscy już tam coś próbują z odchylaniem torów.

Portret użytkownika RAM

Wcale nie głupie, ale gdy

Wcale nie głupie, ale gdy weźmie się pod uwagę plan inscenizowanej kosmicznym armnagedonem depopulacji, taka informacja nabiera specjalnego znaczenia... Nalezy zadać sobie własnie to pytanie... i po co ONI tę informację podali?
Istotnie.. przed uderzeniem asteroidy będziemy mieli obowiązek chować się pod stołem?... Smile

Portret użytkownika mordechaj

A co tu chwalić? W

A co tu chwalić? W europejsatym wydaniu to będzie kolejna instytucja do wyciągania kasy z ludzi, obłożona milionem "urzędników", tzn. pasożydów. Doczekamy się także czasów, gdy każdy kraj "europejski" będzie bulił ciężkie pieniądze z budżetu na utrzymanie tego czegoś co i tak w niczym nie pomoże.
Widać, że nochale zwęszyły nowy biznes.

Portret użytkownika Zenek

"Demokratyczna stonka" o

"Demokratyczna stonka" o wciąż odwiecznie nazistowskich korzeniach się najzwyczajniej boi iż nie zdąży spieprzyć przed "Boską Pięścią" (meteorytem) do najbliższej nory zwanej "przechowalnią dla Rasy Panów" stąd te rozpatrzliwe próby wypatrzenia nadciągającej Kary Boskiej jaka spadnie na ich satanistyczne łby niebawem.

Skomentuj