Odtajnione dokumenty potwierdzają, że USA planowały atak nuklearny na Wietnam

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zaledwie 23 lata po ataku nuklearnym na japońskie miasta Hiroszima i Nagasaki, Stany Zjednoczone znów planowały użycie broni jądrowej. Z odtajnionych dokumentów dowiadujemy się, że amerykańskie siły zbrojne chciały przerzucić broń nuklearną i zrzucić ją na Wietnam Północny.

 

Na początku 1968 roku, podczas wojny w Wietnamie, komuniści z północy rozpoczęli tzw. ofensywę Tết. Szczególne znaczenie miała wtedy bitwa o Khe Sanh, gdzie znajdowała się baza wojskowa Stanów Zjednoczonych, która miała strategiczne znaczenie.

USA obawiały się porażki do tego stopnia, że zaczęto planować wykorzystanie znacznie silniejszych środków do walki. Ówczesny dowódca amerykańskich wojsk w Wietnamie, William Westmoreland, rozpoczął tajną operację „Fracture Jaw”. Zakładała ona przerzut broni nuklearnej do Wietnamu Południowego i ewentualne zrzucenie jej na Wietnam Północny w sytuacji, gdyby wojska USA przegrywały bitwę o Khe Sanh.

Prace nad realizacją tajnego planu zostały ostatecznie odwołane z dwóch powodów. Po pierwsze, Stany Zjednoczone faktycznie utrzymały się w bazie wojskowej i odniosły militarne zwycięstwo w walce o Khe Sanh, choć ostatecznie zostały zmuszone do wycofania się z tej części świata. Po drugie, ówczesny prezydent Lyndon B. Johnson dowiedział się o tajnej operacji i nakazał ją odwołać. Obawiano się, że atak nuklearny mógłby zaognić konflikt i zaangażować w niego Chiny.

 

Stany Zjednoczone jako jedyne państwo na świecie użyło broni atomowej w działaniach wojennych w Japonii i trudno powiedzieć, jak niewiele brakowało, aby sytuacja powtórzyła się w Wietnamie. Aktualny prezydent USA Donald Trump groził już atakiem nuklearnym na Koreę Północną, co pokazuje, że w tej materii niewiele się zmieniło.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Jarek

Przecież już McArthur chciał

Przecież już McArthur chciał zbombardować południowe Chiny i północną Koreę w czasie wojny koreańskiej w latach piećdziesiątych bimbami atomowymi. To jest znany fakt. CHciał postawić atomową zaporę i wydłużyc linie zaopatrzeniowe z Chin do Korei. Wtedy też prezydent USA niezgodził się na ten ruch bo bał się odpowiedzi Rosji i większego zaangażowania Chin.

Portret użytkownika kapitan ameryka

Ten moment gdy ludzie

Ten moment gdy ludzie przeciwko ludziom wykorzystali bombe atomową zadecydowało o przyszlosci rasy ludzkiej i naszej destrukcji w przyszłości.Gdyby nie ten incydent odwiedzające nas inne cywilizacje z innych światów udostepnily by nam swoją technologie.Nie zrobia tego dpuki ludzie będą najbardziej zuchwałaymi najbardziej niebezpiecznymi z stworzeń na naszej planecie.Jest miedzy nami wielka przepaść w rozumowaniu i pokmowaniu zycia i tego co jest naprawde najwazniejsze.

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Portret użytkownika lipka

Bomba atomowa i wybicie kilku

Bomba atomowa i wybicie kilku milionów ludzi w jednej chwili to nie był incydent ale zaplanowane ludobójstwo. Dziś dawni ludobójcy z całą surowością karzą tych, którzy nawet we śnie nigdy im nie dorównają. Tak działa mafia, najpierw zastrasza, potem likwiduje a na koniec kontroluje i czerpie zyski rozszerzając swoje wpływy na inne tereny. System jest zawirusowany obcym materiałem a wdrożenie leczenia nie zależy już od nas. 

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Obrażasz Indian i resztę

Obrażasz Indian i resztę tubylców, żydowino wypęźnięta z piekła. Tubylcy nie rzucają nic sobie na głowy, ew strzelają czasem z łuku. To o czym bełkoczesz jest problemem wewnętrznym szatanów zjednoczonych w lichwie, nie uogólniaj tych problemów na cały świat. Apage itpe ... (wiesz co).

Portret użytkownika kapitan ameryka

dziiadek ze wsi gościu

dziiadek ze wsi gościu wystarczy mi to ty co napisałeś.Myślisz że ja cię nie znajdę chłopcze? Anakin23 i reszte ekipy których rozkminiłem bez najmnieszego problemu .Jak nie tak to po przez psiarnie,takiej zniewagi ci nie odpuszczę chłopcyzku czy masz 15 latek czy 50.

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Strony

Skomentuj