Odra zatruta nie wiadomo czym. Naukowcy zgadują przyczyny

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W rzece Odrze, która płynie od Czech przez Polskę i Niemcy, masowo giną ryby. Kraje ostrzegają przed katastrofą ekologiczną, ale wciąż nie wiadomo co się stało. Do tej pory z rzeki wydobyto około 100 ton martwych ryb. Według jednej z najnowszych teorii pomór wystąpił z powodu zakwitu rzadkich złotych glonów.

Niemcy i Polska robią wszystko, co możliwe, aby znaleźć przyczynę masowej śmierci ryb w rzece. Padają podejrzenia, że woda została zatruta. Zaleca się, aby ludzie nie pływali w rzece i nie dotykali wody. Ministerstwo Środowiska w Brandenburgii poinformowało, że w rzece znaleziono rtęć, która pochodzi z Polski, ale potem okazało się to nieprawdą.

 

Polska również twierdzi, że to najprawdopodobniej zatrucie, ale już od trzech tygodni analizowane są dane dotyczące jakości wody. Według polskiego premiera Mateusza Morawieckiego w wodzie znaleziono wiele substancji, które mogły spowodować śmierć ryb. Jedno jest pewne, miną lata, zanim życie powróci do rzeki na poziomie sprzed katastrofy. 

 

Wspominane jako możłiwa przyczyna złociste glony to mikroorganizmy, które wytwarzają toksyny, które są śmiertelne dla organizmów wodnych, ale nieszkodliwe dla ludzi. Rzadkie złociste glony mogły spowodować masową śmierć ryb w Odrze na pograniczu Polski i Niemiec. Eksperci znaleźli ślady kwitnienia tej mikroflory w próbkach wody na miejscu zdarzenia jak twierdziła publicznie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

 

Glony złote (Prymnesium parvum) są powszechnie spotykane w wodach słonawych, gdzie rzeki wpadają do morza. Wiadomo, że mogą rozprzestrzeniać się eśli w wodzie jest wystarczające stężenie soli. Podczas kwitnienia uwalniają toksyny, które zabijają ryby i inne organizmy wodne, ale nie stanowią znaczącego zagrożenia dla ludzi.

 

Polskie władze przeprowadziły badanie na temat tego, czy wysokie stężenia zanieczyszczeń i soli mogą być powiązane ze zmianą klimatu, ponieważ Europa nadal cierpi z powodu fal upałów. Zdaniem naukowców nawozy mineralne z pól uprawnych sąsiadujących z Odrą mogą przedostawać się do rzeki i stymulować masowe zakwity glonów.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Nomen - Omen

"Inwazja Obcych i Zmutowanych

"Inwazja Obcych i Zmutowanych RAKÓW Na Polskę" - (WIDEO)

 

Jeszcze przed wojną w Polsce aż roiło się od raków szlachetnych, a nasz kraj słynął z ich eksportu na zachód. Dziś w wielu miejscach kraju znów zaroiło się od raków, ale tym razem mowa tu o gatunkach inwazyjnych, najczęściej nieprzydatnych gospodarczo i wypierających nasze rodzime. Jest wśród nich nawet pewien zmutowany gatunek rozmnażający się w tak zastraszającym tempie, że błyskawicznie podbija nowe akweny. Czy to koniec naszych rodzimych raków? W jaki sposób doszło do tej inwazji?

 

 

https://m.youtube.com/watch?v=z8QzUdjm2ww

 

===

Portret użytkownika Nomen - Omen

Berlin Na Wodzie? - Kto nie

Berlin Na Wodzie? - Kto nie zna Berlina, będzie zdumiony, jak zielona i bogata w wodę jest stolica Niemiec. 
W niespokojnym centrum miasta trudno się tego domyślić. Dopiero z góry widać, ile wody ma do zaoferowania trzymilionowe miasto.

Dokument jest filmowym spacerem i opowiada o ludziach, którzy mieszkają na wodzie i z nią w Berlinie.

"Berlin Na Wodzie - Stolica z Góry" - (WIDEO-DOKUMENT)

"Berlin am Wasser - Die Hauptstadt von oben | Dokumentation" 

https://m.youtube.com/watch?v=LXhcu5i8eyg

---

"Rejs po berlińskich kanałach i jeziorach" 

CRUISING BERLIN CANALS & LAKES

Rezultaty wyszukiwania WIDEO na YouTube:

https://m.youtube.com/results?sp=mAEA&search_query=Cruising+Berlin+Canals+%26+Lakes

---

"Pocztówka z przyszłości: Marzę o dziewiczych jeziorach Berlina” - (Rory MacLean jest pisarzem podróżniczym i historykiem)

...W naszej zmieniającej się epoce i potrzebie ograniczenia długodystansowych podróży lotniczych wiem, że nigdy nie dotrę do wielu moich wymyślonych, odległych miejsc. Jednak jestem zdeterminowany, aby jak najszybciej wrócić na zewnątrz, zaczynając od Berlina...

Znałem trzy Berliny: Berlin Zachodni, gdzie kręciłem filmy z Davidem Bowie i Marlene Dietrich; Berlin Wschodni, gdzie napisałem moją pierwszą książkę:"Nos Stalina"... i dzisiejsza zjednoczona stolica...

Na zachód od miasta – zaczynając OD KOŃCA LINII METRA U3 – ROZCIĄGA SIĘ SIEĆ DZIEWICZYCH JEZIOR i DRÓG WODNYCH. 
Miejskie KRUMME LANKE i SCHLACHTENSEE, wąskie TEMPLINER SEE z DZIESIĄTKAMI KAMERALNYCH PLAŻ i idylliczne jezioro GLIENICKER, które kiedyś było przecięty na pół przez mur berliński...
W REZERWACIE PRZYRODY "HAVELSEENGEBIET" - NA POŁUDNIE OD POCZDAMU, WODA PŁYNIE PRZEZ ZIEMIĘ JAK KREW W CIELE. RZEKI SĄ TĘTNICAMI; STRUMIENIE SĄ ŻYŁAMI...
WYSIĄŚĆ z pociągu W WANNSEE Lub POCZDAMIE i pojechać NA ZACHÓD - WZDŁUŻ NADBRZEŻNYCH ŚCIEŻEK ROWEROWYCH - ŚCIEŻEK SOSNOWYCH - CICHYCH ZATOCZEK WODNYCH...

(Rory MacLean jest pisarzem podróżniczym i historykiem)

"Postcard from the future: I dream of Berlin’s pristine lakes" 

https://amp.theguardian.com/travel/2020/apr/27/postcard-from-future-i-dream-of-swimming-berlins-pristine-lakes

===

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika Q

Politycy będą debatować,

Politycy będą debatować, prowadzić spory i wydawać pieniądze na ekspertyzy które jak widać do niczego nieprowadzą. A czy nie można ustawić na rzece filtrów oraz mobilnych oczyszczalni w połączeniu z prostą instalacją natelniającą wodę ? Można ale do tego potrzebni są ludzie czynu a nie gatatliwe gęby z telewizji. Wystarczy ustawić w poprzek gęstą sieć zatrzymującą wszystko co niesie woda aż do dna - by usunąć to co płynie z prądem rzeki i uratować żywe ryby (odławiać i przenosić za sieć), po drugie za siecią druga (w odległości ok. 1m) a po między nimi worki z węglem drzewnym który wychwyci wszystkie toksyny z wody. A za tym ułożona na dnie również w poprzek rzeki rura perforowana do której należy tłoczyć powietrze wzbogacone czystym tlenem z butli. Zatrzyma się to syfy, uratuje żywe ryby, odfiltruje toksyny i natleni już czystą wodę - to takie proste i tanie. Odra to nie Amazonka.. Nawet prądu do zasilania sprężarki nie trzeba bo można ustawić panele słoneczne i zakotwiczyć w nurcie rzeki jakąś małą turbinę prądotwórczą do zasilania silnika sprężarki natleniającej. Całą istalację postawić należy tam gdzie wykryto pierwsze martwe ryby. Proste ?

Portret użytkownika Polak-Węgier

Oszczędzanie energii w

Oszczędzanie energii w oczyszczalniach ścieków, chemia w użytkowaniu gruntów oraz zmiany klimatyczne (długotrwałe upały i braki opadów) sprawiają, że w ciepłych rzekach, wodach jezior i zbiornikach wodnych całego świata znacznie spada poziom tlenu. Niedoczyszczone ścieki, pozostałości reklamowanych w TV co minutę lekarstw i chemii rolniczej utleniają się w rzekach pobierając tlen. Od dawna wiadomo, że ma to szkodliwy wpływ na ryby i jakość wody.

 

Niski poziom tlenu w rzekach wielokrotnie zwiększa stężenia metanu w skali całego ekosystemu. Zapobieganie występowaniu niskich stężeń tlenu w rzekach może zapobiec osiągnięciu przez nie punktu krytycznego, gdy stałyby się dużymi producentami metanu. Na przykład dokładniejsze oczyszczanie ścieków, zmniejszenie odpływu zanieczyszczeń w rodzaju środków ochrony roślin, nawozów sztucznych do rzek może zapobiec ubywaniu niezbędnego dla ryb tlenu w ich wodach.

 

W wodach śródlądowych zaczyna brakować tlenu. Proces ten postępuje i jest sygnałem dla nas, że musimy się nauczyć na to reagować. Nieprawidłowy rozwój rolnictwa i zmiany klimatu powodują, że w wodach śródlądowych ubywa tlenu, a to szkodzi m.in. ekosystemom i jakości wody pitnej. To wynik międzynarodowego badania z udziałem Uniwersytetu z Gdańska. Szczegółowa analiza ponad 45.000 profili termiczno-tlenowych wykazała, iż zjawisko spadku zawartości tlenu na przestrzeni kilkudziesięciu lat sięga 5,5 proc. na powierzchni i aż 18,6 proc. przy dnie.

 

W cieplejszych wodach powierzchniowych spadek tlenu wiąże się głównie z mniejszą rozpuszczalnością tego gazu, a w wodach naddennych z silniejszą stratyfikacją termiczną wód i mniejszą przezroczystością.

Utlenianie się obcych substancji w wodzie, czyli gwałtowny spadek ilości tlenu, szczególnie przy dnie, może zaburzać metabolizm wodnych ekosystemów. Stężenie tlenu pomaga bowiem regulować bioróżnorodność i stężenie substancji odżywczych. Wpływa także na emisję gazów cieplarnianych oraz na jakość wody pitnej.

 

Gdy wyłączymy na dzień-dwa pompkę czyszczącą i nawietrzającą wodę w akwarium to rybki wypłyną na powierzchnię. Temperatura wody odgrywa też bardzo ważną rolę. Zdaję sobie sprawę, jak istotna jest edukacja społeczeństwa, a zwłaszcza ludzi, którzy dorwali się do władzy i dla których wystarczy stwierdzenie, że  ryby w Odrze padły, bo nie dostały szczepionki - przeciwko Odrze.

 

Od dwóch tygodni piszę o tym na kilku polskich stronach i myślę, że przeczytali ludzie, którzy dorwali się do władzy bo znalazłem dnia 2022-08-22  - Wojewoda: warunki tlenowe w Odrze ulegają poprawie.

 

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1404602%2Cwojewoda-warunki-tlenowe-w-odrze-ulegaja-poprawie.html

 

Po dwóch tygodniach ogłoszenia katastrofy do natleniania wody na 854 (w granicach Polski 742) kilometrowej Odrze zadysponowano aż 31 !!! pomp napowietrzających. Warunki tlenowe w Odrze powoli ulegają poprawie ale nie dzięki pompom tylko dzięki chwilowej deszczowej (natleniającej), chłodniejszej niż wcześniej, pogodzie, ale prognozy wskazują wyższe temperatury już za kilka dni.

 

Portret użytkownika orka

Puścili lodołamacze, które

Puścili lodołamacze, które burzyły wodę i podnosiły osady z dna, jaka ryba to wytrzyma, nawet jak znalazła jakieś wgłębienie i stała czekając na poprawę to przewalanie zatrutej wody i mułu z dna do powierzchni zatruło wszystko po raz drugi. Nie wiem kto decyduje o takich nieprzemyślanych działaniach ale politycy i ich przydupasy powtarzają bzdury z dopy wzięte a to  musi prowadzić do katastrofy. Wiedzą co jest na odległych planetach w galaktyce, wiedzą jakie minerały są na 1000 metrach pod ziemią ale nie wiedzą co zatruło rzekę? Mowa trawa, naukowcy to obecnie klasa pseudo polityczna wykorzystywana do podnoszenia sondaży a ich (nie)wiedza idzie razem z partią, która ich zatrudnia. Kompromitacja świata nauki musiała zostać wreszcie pokazana w świetle kolejnej niemocy tejże nauki.

Portret użytkownika Odwazniak

Trzeba budować tamy z kamieni

Trzeba budować tamy z kamieni na rzekach (świetna, relaksująca zabawa) to się natleni, pogłębi i będzie więcej wody wnikać w glebę, zamiast spływać po suchym jak rynną. Poza tym kopać doły na wodę i sadzić jak najwiecej drzew i wyrywać plagę nawloci. Takie są moje przemyślenia.

Strony

Skomentuj